Przejdź do głównej zawartości

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Płyty OSB, a domy szkieletowe


Dzisiaj poruszę temat popularnych w naszym kraju płyt OSB. Postaram się skupić na kilku kwestiach i pytaniach:
  • Zastosowanie;
  • ,,Jak to wygląda w Polsce?”;
  • ,,Czy w Skandynawii używa się OSB?”;
  • Substytuty;
  • Moje zdanie na ten temat.


I. Zastosowanie


Płyty OSB to twór dość uniwersalny o bardzo szerokim spektrum możliwości w wykorzystaniu. Stosowane zarówno w budownictwie, ale i innych branżach (np. produkcja opakowań). W przypadku konstrukcji drewnianych używa się ich do poszycia wewnętrznego i zewnętrznego ścian czy stropów dachów, podkład pod panelami podłogowymi, surowiec do produkcji mebli, a nawet do wykończenia pomieszczeń. Oprócz tego występuje jako element belek dwuteowych. Dzięki wielozadaniowości i prostocie, OSB zastąpiło wcześniej popularne sklejki czy płyty wiórowe. Jednak postęp techniczny wciąż prężnie działa, a na horyzoncie rysuje się konkurent, MFP.



https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie

Na rynku można spotkać różne rodzaje tego surowca:
  • OSB/1: Płyty ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w suchych warunkach.
  • OSB/2: Płyty nośne do warunków suchych.
  • OSB/3: Płyty nośne do warunków wilgotnych.
  • OSB/4: Płyty o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia i wilgotność.
  • OSB “STOP FIRE” (odpowiednik P5 Unilin): Płyty nośne do warunków wilgotnych przystosowane do bycia odpornymi na podpalenie. 


II. ,,Jak to wygląda w Polsce?”


Sprawdzając ofertę rodzimych firm zajmujących się domami szkieletowymi widoczna jest wysoka popularność płyt OSB na poziomie ~90%. W dzisiejszych czasach producenci wykorzystują ten budulec w wielu przypadkach (przede wszystkim do przymocowania styropianu, wełny i usztywnienia ścian). Wielu przeciwników i zwolenników tego rozwiązania wciąż toczą zaciętą batalię na forach internetowych.

Zalety płyt OSB:
  • łatwość w obróbce i składowaniu;
  • niska cena;
  • przyczynienie się do usztywnienia konstrukcji;
  • czasowa wodoodporność;
  • szeroka gama rozmiarów do wyboru.
Wady płyt OSB:
  • duży opór dyfuzyjny;
  • mało ekologiczne rozwiązanie;
  • słaba jakość wykonania w Polsce.



III. “Czy w Skandynawii używa się OSB?”


Współczesne projekty wykonane z drewna powinny wykorzystywać najnowsze systemy izolacyjne, wytrzymałościowe, wentylacyjne i grzewcze, dlatego muszą spełniać wymagane normy. To one chronią mieszkańców przed warunkami zewnętrznymi: zimnem, ciepłem, wiatrem bądź wilgocią. Wymienione czynniki wraz z różnicą temperatur w środku, uszkodzeniami mechanicznymi, a także awariami instalacji negatywnie wpływają na kondycję domu. Wewnątrz mogą zachodzić procesy fizyczne i biologiczne niszczące zarówno izolację jak i całą konstrukcję.
Największym problemem są skropliny. Zawilgocona ściana ma gorsze parametry izolacyjne, powstaje na niej pleśń, a drewno gnije. Często następstwem są przecieki spowodowane uszkodzeniami zabudowy. Dlatego dobrze przygotowane mieszkanie musi być odpowiednio przystosowane do jej odprowadzania. Najlepszym współczesnym rozwiązaniem może być stawianie ścian otwartych dyfuzyjnie. Na czym to polega?
Dzięki otwarciu dyfuzyjnym, powstałe skropliny mogą swobodnie wydostać się na zewnątrz, bez wyrządzenia jakichkolwiek szkód. Skandynawski rynek domów szkieletowych nie używa OSB i styropianu w tak dużym stopniu. W zamyśle, konstrukcja ma być długowieczna, a to powód ich wielkiego przywiązania uwagi do trwałości. Choć budynek obity płytami może wydawać się solidny, sprawa ma się inaczej. Specjalistyczne instytuty badawcze w Norwegii zajmujące się analizą i dopuszczaniem materiałów do sprzedaży, określają ich zastosowanie i cechy charakterystyczne, jednocześnie nie zalecając stosowania ich w sposób widoczny w Polsce.
Przyczyna jest bardzo prosta. OSB ma zbyt duży opór dyfuzyjny, przez co wilgoć pozostaje wewnątrz i doprowadza do pojawienia się pleśni i gnicia budulca. Fakt, że proces ten nie zachodzi natychmiast, a do pojawienia się prawdziwych problemów potrzebne są lata, jednak niezauważony przeciek bądź awaria mogą znacznie to przyspieszyć. Często używa się wilgotnego drewna lub nakłada izolację na ściany, które są wilgotne.

IV. Substytuty


Czym można zastąpić popularne OSB? W zależności od zastosowania, przykłady są różne. W przypadku stropów bądź dachów, o wiele lepiej spisze się płyta MFP, a do poszycia ścian płyty z włókna drzewnego (np. Steico Protect), pilśniowe, gipsowo-włóknowe czy gipsowe o zwiększonej odproności na przemakanie. Użycie płyty gipsowej spowoduje także wzrost bezpieczeństwa poprzez właściwości ognioodporne.

Dla przykładu podaję wartości oporu dyfuzyjnego poszczególnych materiałów:

  • Powietrze - 1
  • Wełna - 1
  • Płyta pilśniowa - 5
  • Płyta gipsowa - 10
  • Drewno - 50
  • OSB - 50
  • Styropian - 60
  • Sklejka - 200
  • Folia Paroizolacyjna - 10 000
Im mniejsza wartość, tym mniej skroplin pozostaje w ścianach. 


V. Moje zdanie na ten temat


Według mnie, jeżeli celem jest zbudowanie długowiecznego, trwałego domu szkieletowego, który będzie odporny na wszelkie negatywne bodźce z wilgocią na czele, należy użyć zamienników wymienionych powyżej, a także stawiać ściany otwarte dyfuzyjnie (napisałem o nich w tym wpisie ściana otwarta dyfuzyjnie). W ten sposób bezpieczeństwo wzrasta, a przyszłe koszty eksploatacji spadają. Z kolei użycie typowego dla rodzimego rynku połączenia płyty OSB ze styropianem doprowadzi do zamknięcia wody wewnątrz, czego finałem będzie pleśń i uszkodzenia w konstrukcji lub izolacji.


Płyty OSB, chociaż popularne w Polsce ze względu na uniwersalność nie są idealne. Planując budowę nowoczesnego, długowiecznego domu szkieletowego warto zwrócić się ku nowym rozwiązaniom i materiałom. Współczesna inżynieria dąży do polepszenia jakości i bezpieczeństwa życia, a co za tym idzie, kondycji budynków, dlatego dobrze używać jej zdobyczy. 

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com






Komentarze

  1. A jak rozwiązujesz temat ściany o grubości powiedzmy 30 cm? Chce postawić szkieleciaka i uważam że 90 % domów jest postawiona źle.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale co masz na myśli konstrukcję ?
      Mój dom ma zaprojektowane ściany 35cm samej wełny !

      Usuń
    2. 35cm samej wełny? Ale jak to, tzn. można wiedzieć jak taka ściana jest skonstruowana? Próbuję zrozumieć technologię szkieletową i jak do tej pory moja dotychczasowa wiedza to:
      1. szkielet ściany zewnętrznej z desek "2x6 czyli two-by-six" ( 38mmx140mm) i w to wełna 150mm
      2. od wewnątrz na szkielet idzie fola paroizolacyjna
      3. na tą folie deskowanie 50x50 (??) i w to wełnę 50mm, i w niej kable przy okazji
      4. na koniec płyta Karton-Gips

      od strony zewnętrznej na szkielet:
      1. folia wiatroizolacyjna
      2. ruszt z desek na folię (wymiary? 50x50? inne?)
      3. drewniana elewacja na ruszt ( >20mm?)

      do tej pory mniej więcej wiem jak ta cała konstrukcja wygląda ale ciężko jest znaleźć dokładne dane o wymiarach stosowanych materiałów. Dla jednych jest to oczywiste a dla innych nie lada orzech do zgryzienia :)

      Usuń
    3. W najbliższych dniach ukaże się artykuł o przekrojach ścian, zapraszam!

      Usuń
  2. A jak wygląda kwestia stosowania OSB od wewnątrz? Niektórzy stosują ją jako paroizolację (musi być uszczelniona na łączeniach), albo razem z paroizolacją (OSB przybite do konstrukcji i na to paroizolacja). Na to potem przestrzeń instalacyjna i GK.

    OdpowiedzUsuń
  3. Osb od wewnątrz jest jak najbardziej prawidłowe, należy jednak stosować paroizolację! Pytanie czy jest ona potrzebma? Jeśli ktoś ma obawy o sztywność budynku, np przy elewacjach z tynku, to jak najbardziej. Gdy jednak mamy elewacje drewniane to ta płyta jest niepotrzebnym wydatkiem!

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, powszechnie wiadomo, że OSB jako poszycie ścian zewnętrznych dodatkowo usztywnia konstrukcję. Jeżeli jest to zbędny wydatek jak twierdzisz Ty i jak twierdzą to Skandynawowie, to czy należy w zamian stosować w narożach zastrzały? A może właśnie zewnętrzna deskowa elewacja z powodzeniem spełnia tę rolę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jak piszesz! Elewacja jest usztywnieniem! Dodatkowo konstruktorzy projektują taśmy stalowe jako stężenia w środku ścian.

      Usuń
    2. Szanowny autorze, doceniam starania i nakład pracy, ale aby być w pełni rzetelnym i choć spróbować temat wyczerpać, należałoby artykuł zacząć od charakterystyki i rodzajów konstrukcji szkieletowych, w których podejście do rozwiązań w zależności od pochodzenia jest delikatnie ujmując różne. I właśnie to zgoła odmienne podejście do konstrukcji ścian, jak i fizyki przegrody definiuje użyte materiały i pracę konstrukcji. Sam tytuł artykułu w świetle tych właśnie wielu typów budownictwa szkieletowego jest co najmniej zły, bo już na wstępie sugeruje, że stosowanie płyt OSB do poszycia ścian jest błędem. Z tego też względu sugerowałbym przeredagowanie treści celem nie mieszania w materii, w której każdy kto zbił psią budę jawi się ekspertem w zakresie budownictwa szkieletowego (nie jest to przytyk do autora, ale do komentujących tego typu artykuły domorosłych specjalistów).

      Usuń
    3. Nie jestem teoretykiem, tylko praktykiem więc forma przekazywania mojej wiedzy może nie jest doskonała. Jeszcze mamy kanał na You Tube i tam więcej szczegółów.

      Usuń
  5. Witam
    Czy zwykła płyta gipsowo-włóknowa fermacell 12,5mm będzie wystarczająca jako poszycie zewnętrzne ściany zamiast OSB na które ma być przykręcona wełna i wykonany tynk, czy musi być to coś scpecjalistycznego typu Powerpanel H2O???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest wystarczajaca ale jeżeli konstruktor przyjął do obliczeń OSB, to nie można tak sobie tego zmieniać, należy przeliczyć sztywność jeszcze raz dla tej konkretnej płyty. Płyty H2O można tynkować .

      Usuń
  6. Co lepsze jako poszycie wewnętrzne na wzmocnienie konstrukcji OSB czy MFP??

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień dobry.
    Czy płyta pilsniowa 8 mm może być na poszycie zewnętrzne ściany?
    Na nią membrana paroprzepuszczalna, lata dystansowa i deska elewacyjna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też chciałbym się dowiedzieć dokładnie tego

      Usuń
  8. Czy płyta pilsniowa 8 mm może być na poszycie zewnętrzne ściany?
    Na nią membrana paroprzepuszczalna, lata dystansowa i deska elewacyjna.

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam serdecznie.
    Jak to jest z tą płyta pilsniową jako poszycie zewnętrzne sciany w połączeniu z elewacja z deski? Może być, musi być, czy nie nadaje się ?

    OdpowiedzUsuń
  10. witam. Pracuje i rozmawiam z norwegami na temat użycia płyt OSB. Każdy znający się na konstrukcjach szkieletowych norweg twierdzi iż OSB nie skraca żywotności domu w żadnym zastosowaniu. Dlaczego w Norwegii rzadziej stosują OSB? Odpowiedzi są 2. 1- Regulacje przeciwpożarowe w Norwegi oraz 2- technologia wykańczania ścian zewnętrznych tzn. stosują większe przekroje ścian aby nie wykonywać ocieplenia zewnętrznego.
    Podstawową i nieodzowną zasadą w Norwegii jest aby wilgoć nie miała możliwości przedostać się ze środka pomieszczeń w ścianę. Skrupulatnie przed zamknięciem ściany paroizolacją bada się wilgotność konstrukcji a po zamknięciu ścian wykonuje się odpowiednie testy szczelności pomieszczenia. Na podstawie moich doświadczeń uważam iż nie jest w żadnym wypadku błędem użycie płyt OSB jeśli oczywiście wykonujemy ścianę w sposób prawidłowy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam
    No wlasnie roznie tu robia
    Najczesciej u mnie w okolicy
    Plyty gipsowe lub plyty asfaltowe
    Ale raczej zalezy to od regionu
    Buduje swoj drugi dom w pierwszym urzylem plyt osb
    Ale sam bylem odpowiedzialny
    Za projekt
    W drugim mam inzyniera ktory jest odpowiedzialny za projekt i bardziej mnie dusil za plytami gipsowymi na osb nie chcial sie zgodzic wlasnie ze wzgledu na wilgoc
    Ale np te plyty gipsowe zielone zewnetrzne wodoodporne nie udalo mi sie ich znalesc w Polsce tylko tu na miejscu kupilem
    Uzywaja tez plyt gipsowych czerwonych wodo i ognioodpornych
    Konstrukcja 200 mm + 50mm od srodka
    Wentylacja mechaniczna takie wymogi u nnie tu maja i oczywiscie proba szczelnosci

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam planuje budowę domu szkieletowego kwadrat 9x9 dom będzie stał na słupach na ściany zewnętrzne według projektu mam dać płyty osb 22 tak samo na podłogę i dach fundament będzie wpelni drewniany i takie pytanie czy te płyty osb 22 to nie jest lekkie przegięcie i ewentualnie czym innym mogę je zastąpić

    OdpowiedzUsuń
  13. Super artykuł, sam zastanawiam się na budową takiego domku w przyszłym roku. Zawsze obawiałem się czy takie domki są trwałe, ale widzę po wpisach, że nie mam się o co martwić.

    OdpowiedzUsuń
  14. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  15. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny materiał. Gratuluję ciekawego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  17. Przydatny wpis, sporo można dowiedzieć się w tej tematyce.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawy i pomocny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  20. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  21. Takie informacje są nie tylko ważne ale także bardzo pożyteczne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Montaż okien - dom szkieletowy