Przejdź do głównej zawartości

Dom 35 na zgłoszenie - PROJEKT

Dom 35

W tym artykule chcę wam przedstawić projekt domu o powierzchni zabudowy 35 m2, który można zbudować na zgłoszenie, bez wielu formalności i opłat.
Objaśnię wam, dlaczego powstał i w jaki sposób, może wam to pomóc w spełnieniu jednego z marzeń, jakim jest własny domek.
Poznacie trochę przepisy i technologię i zobaczycie, że można zbudować dom samemu!

Dom 35 jest, to moja odpowiedz na wiele waszych pytań, wątpliwości i problemów ze znalezieniem odpowiedniego projektu i wykonawcy oraz ze zrozumieniem przepisów, które tego zagadnienia dotyczą.
Mimo wielu informacji i publikacji w Internecie nie ma jasnych i spójnych opracowań, które pokażą jak w łatwy sposób podejść do tego tematu. Postaram się na przykładzie tego projektu pomóc wam w ogarnięciu kilku kwestii.
Nie będę tu cytował paragrafów, przepisów i rozporządzeń, bo to wszystko już było u innych. Chcę, opisać co wiem, a wiem to wszystko od Architekta Łukasza Ładzińskiego, który projektował mi ten domek i by być kompetentnym i mieć pełną wiedzę, odbył specjalny kurs w IARP (izba architektów) dotyczący budownictwa na zgłoszenie.Wielu z was szukając ciekawego projektu, napotkało smutne, nudne domki letniskowe często z poprzedniej epoki, domki o nieciekawym rozmieszczeniu pomieszczeń i ścianach niespełniających dzisiejszych standardów energetycznych. Znalezienie projektu w technologii szkieletowej, który by spełniał najnowsze wymogi, graniczy z cudem.
Dlatego ja mam dla was propozycję nowoczesnego budynku szkieletowego, w ciekawej formie, zaprojektowanego zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Z możliwością budowy na zgłoszenie i do tego w konstrukcji drewnianej z wszystkimi potrzebnymi obliczeniami.Domek przeznaczony jest dla dwóch osób lub pary z dzieckiem i będę szczery, że to jest maksimum dla komfortowego mieszkania. Na uwadze trzeba mieć, że powierzchnia zabudowy to tylko 35 m2 a całość powierzchni mieszkalnej, jaką udało się wygenerować to 58 m2, ale na dwóch kondygnacjach.

Należy dodać, że w wersji na zgłoszenie nie należy strychu brać pod uwagę!Dom 35 można budować na zgłoszenie, tylko we wniosku musi być napisane, że strych jest nieużytkowy! Jest możliwość zmiany sposobu użytkowania, np. za rok składacie taki wniosek i po dokonaniu formalności i opłat dostaniecie taką zgodę. Jest pewien haczyk, by odbyło się to bez większych problemów, a mianowicie budynek musi spełniać pewne warunki. Pomieszczenia muszą mieć odpowiednią wysokość, schody szerokość, ściany i dach izolację i jeszcze kilka innych wymagań.


 Nie wszystkie projekty domów to oferują, często w pogoni za każdym metrem kwadratowym, nie pamięta się, że przy zmianie sposobu użytkowania trzeba będzie wszystko przerabiać, co wiąże się z dużymi kosztami.
Projekt Dom 35 jest od razu tak przemyślany, by w przyszłości nic nie przerabiać, mało tego, jak ktoś chce go od razu zbudować jako dom jednorodzinny na pozwolenia na budowę, to wystarczy odpowiednia adaptacja na projekt budowlany, wpisanie w działkę i jest to możliwe.
Warto jest budować dom tak, by w przyszłości nie tracić czasu na przeróbki i nie ponosić dodatkowych kosztów.

Napiszcie w komentarzach, co myślicie, czy wam się podoba a może byście, coś zmienili, czekam na sugestie, może wykorzystam je w kolejnych realizacjach.


Kolejnymi atutami jest profesjonalna dokumentacja, przeliczona i bezpieczna konstrukcja, dom spełnia standardy energetyczne nawet te, które wejdą w roku 2021. To wszystko będzie miało wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosków przez urzędnika.
Urzędnik decyduje o waszym zgłoszeniu, więc dobrze by było w nim dużo informacji, rysunków obliczeń im bardziej profesjonalnie do tego podejdziecie tym szanse większe, że nie będą nic blokować.

Warto wiedzieć, kiedy nie wolno budować na zgłoszenie.

- gdy działka jest na terenach natura 2000.
- gdy inwestycja jest na obszarze wpisanym w teren zabytków.
- przy obiekcie budowlanym wpisanym w rejestr zabytków.
- gdy budowa ma wpływ na środowisko.

A kiedy mimo normalnej działki budowlanej mogą wam zablokować zgłoszenie?

-gdy budynek nie spełnia zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy.
- budowa pogorszy stan środowiska lub zabytków.
- budynek pogorszy warunki zdrowotno-sanitarne
-wprowadzi ograniczenia lub uciążliwość dla terenów sąsiednich
-gdy jest zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia.Mogą żądać obliczeń budynku, projektu wodno-kanalizacyjnego w moim projekcie to wszystko zapewniam!

Krótki opis budynku: kształt, kąt dachu oraz kilka opcji z drzwiami wejściowymi i ustawieniem poddasza, są po to, by każdy z was mógł go dopasować do siebie, swojej działki, a nawet do różnych zapisów w MPZP i WZ. Niestety są to rzeczy narzucone nam z góry i ograniczają naszą kreatywność. Ważne by przed zakupem projektu lub nawet kupnem działki zapoznać się z zapisami w waszych gminach. Nasz projekt spełnia większość standardowych wytycznych, dotyczących kształtu i nachylenia dachu więc nie powinno być problemów.
Jak widać, budynek jest dosyć wysoki i by osoby, które chcą go postawić na ROD (rodzinne ogródki działkowe), nie były pokrzywdzone, w bonusie jest opisane jak zbudować go do 5 m wysokości, bo takie ograniczenia też występują.Jak widać na wizualizacjach mamy różne kolory elewacji, można wybrać elewację drewnianą, jak i tynk, każdy wariant jest zamieszczony w instrukcji budowy. Do tego trzy warianty poddasza i trzy drzwi wejściowych oraz opcja domu 5 m wysokości. Są też porady i sugestie jak zmieniać w środku ustawienia okien i ścian działowych.

Projektując konstrukcję, trzymałem się tego, by była nieskomplikowana, każdy powinien sobie z nią poradzić, oczywiście wymaga to trochę pojęcia i zdolności manualnych. Wiele porad i szczegółów jak co z sobą połączyć znajdziecie na moim kanale You Tube Akademia Budownictwa Szkieletowego

Do tego wszystkiego macie obszerną i szczegółową instrukcję budowy DOM 35 krok po kroku w pakiecie z projektem. Gdyby to było za mało osoby, które zakupią projekt, mają dostęp do specjalnej grupy na Facebook, będziemy się tam dzielić doświadczeniem i radami związanymi z budową tego domku.

Spis co znajdziecie w Pakiecie DOM 35 PROJEKT.- projekt DOM 35 - to nie jest projekt budowlany!
- przekroje, rzuty, szczegółowy opis.
- wizualizacje.
- obliczenia statyczno-wytrzymałościowe konstrukcji i fundamentu.
- projekty instalacji.
- instrukcja budowy krok po koku z obszernymi ilustracjami.
- opis kilku modyfikacji budynku.
- kosztorys do stanu deweloperskiego.
- harmonogram prac.
- dostęp do specjalnej grupy na FB.
- wsparcie z mojej strony.
- zestawienie wszystkich materiałów i narzędzi potrzebnych przy budowie DOM 35Zapraszam do zamawiania projektu DOM35 

za jedyne 430 zł w wersji PDFWystarczy wysłać na adres 1mocdrewna@gmail.com wiadomość pod tytułem DOM 35 a w treści podać województwo, z którego jesteście.

Projekt powinien trafić do sprzedaży 1 grudnia, tak by na wiosnę można było myśleć o rozpoczęciu inwestycji.

Zapraszam do komentowania, udostępniania pomóżcie zrobić większy zasięg dla tego projektu!


> Regulamin <
Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com


Komentarze

 1. No właśnie, czy Warunki Zabudowy (uzyskane na "normalny" dom) mają odniesienie do tego typu projektu na zgłoszenie? W WZ mam np. zapis, że długość elewacji frontowej musi mieć minimum 10 metrów. I co, klops? Czy może jak zwykle wszystko zależy od widzimisię lokalnych urzędasów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek na zgłoszenie nie jest domem jednorodzinnym, raczej mają odrębne przepisy, trzeba sprawdzić jakie są dla budynków gospodarczych lub rekreacyjnych. Najlepiej zapytać na Gminie!

   Usuń
 2. Jaki jest przybliżony koszt, niechodzi mi o dokładny kosztorys?

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny projekt. Ja bym zrobił schody spiralne i dało by się wtedy wycisnąć z projektu z jeden lub dwa metry kwadratowe. Ale każdy myśli i robi inaczej. Dla mnie jest to udany projekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli w przyszłości będziesz zmienić sposób użytkowania budynku, na poddasze użytkowe to muszą być takie schody! Przepisy narzuciły wiele rozwiązań, plusem jest to że dom spełnia wymagania domu jednorodzinnego!

   Usuń
 4. Zaznaczę że w moim starostwie nie przechodzi strych a tym bardziej wysoka kondygnacja. Musi być to budynek PARTEROWY! Warto na to zwrócić uwagę bo nie wszędzie to przejdzie. A mam nawet odwołanie z SKO.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zależy od starostwa tylko od konkretej działki i zapisów w MPZP I WZ. W projekcie jest instrukcja jak go zbudować do wysokości 5m .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przepisów jasno wynika , że budynek gospodarczy z dachem dwuspadowym może mieć maksymalną wysokość 5m z dachem płaskim 4m i musi być parterowy - jest to jednoznaczna definicja i żadne warunki zabudowy czy plany zagospodarowania nic do tego nie mają. Bardzo chciał bym się mylić gdyż projekt jest super, czy istnieje w wersji "pozwolenia na budowę". ?

   Usuń
  2. Można kupić z pozwoleniem na budowę i wszystkimi potrzebnymi dokumentami, na chwilę obecną jeszcze nie zostało to wycenione. To nie jest budynek gospodarczy! „ Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa : …
   2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki ”

   Usuń
 6. Super podzielona przestrzeń w takich wymiarach! Jedyna sugestia która się rodzi to wysokość ściany kolankowej. Wyższa ściana kolankowa burzy proporcje, jednak jest to ogromna różnica w przestrzeni poddasza przy wyborze dwóch pokoi. Przy wyższej ścianie kolankowej też można zyskać kilka cm3, przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu "magazynowym" na szafy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście domek jest strzelisty , zyskujemy tym większy komfort w środku, tworzy się przestrzeni, której brakuje przy tak małych obiektach. Zamysłem było też by budynek wyróżniał się z pośród innych .

   Usuń
 7. Ile mogą kosztować materiały na ten dom?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można u mnie zamówić gotowy szkielet, docięty do samodzielnego montażu za 13 tyś plus koszty wysyłki. Całość inwestycji do stanu deweloperskiego wyceniam na 60 tyś zł.

   Usuń
  2. Witam,
   czy cena 13000 pln zawiera rowniez kontrukcje drewniana dachu?

   Usuń
  3. Tak! kompletna konstrukcja i docięta.

   Usuń
 8. Ile czasu może zająć postawienie takiego domu 1 lub 2 osobom? Czy może 1 sama nie da rady?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej dwie, tydzień do stanu zamkniętego bez elewacji. Oczywiście dla osób z doświadczeniem .

   Usuń
 9. Fajny, trzymam kciuki

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy jest szansa ze sprzedaż ruszy przed świętami ? Zapisałem się w sierpniu na wersję promocyjną. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Osoby, które się zapisały do 20 października, kupią projekt w promocyjnej cenie! Niestety przed świętami nie będzie gotowy, na pewno w połowie stycznia, ruszy sprzedaż. W tym tygodniu do wszystkich zapisanych wyślę odpowiednią wiadomość. Obserwujcie stronę Moc Drewna na Facebook tam też pojawią się odpowiednie powiadomienia. Przepraszam wszystkich za opóźnienia, nad projektem pracuje kilka osób, i do końca roku ma być gotowy. Okres świąteczny też na to wpłynie. Później potrzebuję czas, by złożyć wszystko i dać do sprawdzenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. a co z ogrzewaniem, jaka metoda optymalna, gdzie wentylacja komin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaprojektowane są trzy systemy ogrzewania wszystko na prąd! Komina w projekcie nie ma , wentylacja grawitacja. Pamiętaj jest to mały domek i ma być ekonomiczny.

   Usuń
 13. Witam,czy domek 35-pozwolenie na budowę może być wybudowany o metr więcej z każdej strony po adaptacji do działki projektu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekt można tak adaptować by był większy, ale wtedy nie można go budować na pozwolenie. Co do szczegółów będę pytał architekta.

   Usuń
  2. Chyba na zgłoszenie.

   Usuń
 14. Jak wyglada przekroj sciany w takim domeczku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od wewnątrz płyta K-G , paroizolacja, konstrukcja z wełną, poszycie z płyty uniwersal black 22mm, wiatroizolacja, przestrzeń wentylacyjna 2cm, elewacja drewniana lub płyta cementowa aquapanel knauf i tynk.

   Usuń
 15. Witam, Czy jest możliwość zmiany ułożenia pomieszczeń oraz schodów? Aktualnie poddasze to w połowie powierzchnia przechodnia. Wygodniejsze rozwiązanie to podział całej kondygnacji, tj. na pół, czyli 2 pomieszczeń, zamiast 3. Czy oferowany projekt i zawarta w nim pomoc, uwzględnia takie rozwiazanie, a raczej pomoc w takich modyfikacjach? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam,

  jeśli to nie problem to proponuję umieścić grafiki wizualizacji dla jeszcze kilku innych ujęć bo teraz w zasadzie jest tylko jedno. To samo tyczy się przykładu aranżacji wnętrz - na jednej grafice widać, że zostało to przygotowane.
  Skoro więc są już jakieś próbki to sądzę, że warto dorenderować więcej ujęć i je tu umieścić.

  Pozdrawiam
  DJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będą zdjęcia pierwszy domów, to dołączę, już zaczynają się budować- grafik więcej nie posiadam.

   Usuń
 17. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam !
  jakie są wymiary domu, mam wąską działkę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymiar domku ściana frontowa 6,3 m na 5,6 wartość przybliżona, suma daje 35 m2 .

   Usuń
  2. Dziękuje za informację. Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli kupie projekt na zgłoszenie a okaże się że muszę budować na pozwolenie to muszę kupić nowy projekt czy dopłacam tylko za "rozszerzenie ".I kiedy będzie dostępny projekt na pozwolenie ? Projekt bardzo mi się podoba w porównaniu do tego co widziałem jeżeli chodzi małą zabudowę.


   Usuń
  3. Jeżeli trzeba będzie na pozwolenie, wystarczy wzionąć lokalnego projektanta, by zrobił adaptację do działki, wszystkie potrzebne informacje projekt zawiera, a dom jest zaprojektowany, tak jak trzeba do budowy na pozwolenie.

   Usuń
 19. Witam i dołączam się do pytania ?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, posiadam działkę 18 parowa i chciałbym na niej pojawić możliwie jak największą ilość takich domków. Nie spieszy mi się, nie musi to być "na zgloszenie" mogę wystąpić o pozwolenie na budowę. To co mnie interesuje to czy przepisy określają maksymalną ilość lub np minimalna odległość między budynkami na własnej posesji? Pozdrawiam pomysłodawce- super projekt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewien, proszę pytać w lokalnym wydziale budownictwa, często to zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, może być ze nie można postawić więcej niż jeden.

   Usuń
 21. Ze swojej strony mogę również polecić projekty od: Projekty z Wizją. My z mężem zdecydowaliśmy się właśnie na ich projekt, po dość długim szukaniu czegoś, co spełni nasze oczekiwania i jesteśmy jak najbardziej usatysfakcjonowani.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Instalacje elektryczne w domu drewnianym cz.2