Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawić akustykę w domu szkieletowym ?

Akustyka  domów szkieletowych

- Co to jest izolacyjność akustyczna ?
- Czy akustyka domów szkieletowych jest gorsza ?
- Jak poprawić izolacyjność akustyczną ?
- Czy wentylacja mechaniczna ma wpływ na komfort akustyczny ?
- Wykończenie wnętrz  a akustyka  ?



 

 Co to jest izolacyjność akustyczna ?

- to zdolność poszczególnych elementów budynku do zapobiegania przenoszenia się dźwięków. W budynkach rozróżniamy dwa typy dźwięków; powietrzne (rozmowa, muzyka) uderzeniowe (odgłosy chodzenia) nazywamy to 'hałas bytowy '.

 Czy akustyka domów szkieletowych jest gorsza ?

- jest to najczęściej wymieniana wada domów szkieletowych ! Jest w tym trochę racji, sama konstrukcja domu sprzyja przenoszeniu się różnych dźwięków i jej lekkość a czasami wady wykonania. 
Drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem akustycznym co innego konstrukcja ściany np. działowej, która obłożona tylko płytą gipsową daje efekt jak pudło rezonansowe, wzmacniając dźwięki! Oczywiście ściany i stropy wykonane w ten sposób nie zapewnią komfortu w domu i są błędem!

Największy wpływ na komfort akustyczny mają wszystkie gładkie powierzchnie (ściany, sufity, podłogi, duże przeszklenia) i to dotyczy również domów murowanych! Dźwięki odbijają się od nich i przenoszą się do innych pomieszczeń. Do najczęstszych wykończeń w nowoczesnym budownictwie zaliczyć można płyty gipsowo-kartonowe, które tworzą równe i gładkie powierzchnie do tego dochodzą otwarte przestrzenie w domach; otwarte salony, duże przeszklenia, wentylacja mechaniczna !?



https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Czy wentylacja mechaniczna ma wpływ na komfort akustyczny ?

- nie tyle sama wentylacja pogarsza nam akustykę, ile pewne części tego systemu, które wymagają swobodnego przepływu powietrza w budynku.

Elementem mającym na to wpływ to szpary pod drzwiami wewnątrz budynku często to nawet 2 cm, pozwalają na płynny przepływ powietrza, niestety także dźwięki przedostają się bez problemów.

Słyszalne mogą też być szumy całej instalacji, ale w domach szkieletowych mamy dużo miejsca na rury i często stosuje się większe przekroje rur gładkich, które są ciche. W newralgicznych miejscach tam, gdzie wymagane jest zastosowanie rur spiralnych, są dodatkowo wygłuszone !

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ?

- zaczynając od projektu, należy podzielić dom na strefy dzienną i nocną, wtedy dla osób wymagających jesteśmy w stanie oddzielić je ścianką o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Konstrukcyjnie też można wiele zrobić ! Ściany działowe — należy w konstrukcję zastosować izolacje, która dobrze izoluje akustycznie np. wełny skalne lub wełny drzewne do tego podwójne płytowanie, płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowe. Możemy także zakupić izolacje dedykowane dla izolacji akustycznej!.

Stropy- to ciekawy temat, bo nawet w domach murowanych kiepsko izolują dźwięki. Stropy drewniane możemy w dość prosty sposób polepszyć, by ich izolacyjność akustyczna była bardzo dobra. Sposób, który przedstawię, jest zaczerpnięty z Norwegii, gdzie większość domów jest w części wynajmowana. Żeby wszyscy mieli wysoki komfort mieszkania, stropy są tam szczególnie ważne.

Na stropy stosuje się płyty MFP z otworami zamiast zwykłych, które w połączeniu z pozostałymi warstwami rozpraszają dźwięki. Następnie na te płyty stosuje się płyty z włókien drzewnych, różnych grubości płyty te cechują się dużą porowatością i dobrą izolacyjnością, następnie na to układamy płyty gipsowo-włóknowe lub zwykłe gipsowe, można dwie warstwy i panele. Można, zamiast tego zastosować wylewki, ale to wymaga wzmocnienia konstrukcji stropu ! W konstrukcję samego stropu także stosujemy wełnę skalną lub drzewną. Stropy mają tendencje do skrzypienia, by temu zapobiec, płyty układamy na kleju montażowym lub paskach z cienkiego filcu.


Płyta MFP  akustyczne

Wykończenie wnętrz  a akustyka  ?

- tak wykończenie wnętrza ma bardzo duży wpływ na komfort akustyczny domu, mieszkania !

Ponieważ gładkie powierzchnie pogarszają akustykę, to porowate będą ją polepszać ! Dlatego najlepiej stosować do wykończeń materiały o różnych strukturach.

Drewno w różnych formach, dywany, farby, meble, zasłony, tapety to wszystko jest w stanie polepszyć nam komfort. Na rynku jest wiele rozwiązań dla tego zagadnienia, specjalne tłumiki dla przejść wentylacyjnych, uszczelki, kleje, systemy izolacyjne, płyty gipsowe z otworami itp.

płyty gipsowe 

 
wykończenie  sufitu w drewnie





Cała branża budowlana korzysta z różnych rozwiązań.

i co chwile pojawiają się nowe,

bo czy to budownictwo szkieletowe, czy tradycyjne,

dążymy by żyło się nam w domu komfortowo!



Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com






Komentarze

  1. Może Pan coś napisać o stropach Leca Byggeplank ? Czy to jest popularne w Norwegii. Jak z akustyką?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem czy popularne spotykam czasami. Miałem okazje rozbierać taki strop i ściany było to bardzo kruche! Strop bardzo przenosił drgania i dlatego zmienialiśmy go na drewniany .

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie wszystko wytłumaczone. Dobra akustyka w domu to podstawa, inaczej psuje to poczucie komfortu. Na szczęście teraz możliwe jest zastosowanie odpowiednich metod, które służą do wytłumienia hałasu rozprzestrzeniającego się pomiędzy pomieszczeniami ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mozna jeszcze opisać mity na temat izolacji akustycznej które często sie powtarza :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. mysle ze sama akustyke mozna uzyskac lepsza nawet niz w murowanym stosujac porownywalne grubosci scian. Zastanawia mnie jednak jak wykonuje sie wylewki na parterze w domach szkieletowych? Bez wylewki bedzie wystepowalo przenoszenie boczne dzwiekow. Czy zazwyczaj tez stosuje sie sucha wylewke jak opisana w artykule? Czy konstrukcja budynku nie ucierpi gdyby wylac plywajaca wylewke "z betoniarni" ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy