Konstrukcja domu
Projektowanie domu powinniśmy zlecić Architektowi to wiadomo i o ile koncepcje domu możemy mieć swoją to zrobienie całej dokumentacji projektowej dostosowanie jej do przepisów budowlanych i działki - to musi wykonać osoba uprawniona . Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zaprojektowanie i obliczenie odpowiedniej konstrukcji . Nie zawsze wszystko wykona jeden Architekt , często posiłkują się innymi osobami np. Konstruktorem ( należy sprawdzać uprawnienia , nie wszyscy którzy świadczą takie usługi je mają !)
Jeżeli już znajdziemy odpowiednich ludzi możemy im zlecić prace ,dobrym rozwiązaniem jest by mieć już wykonawcę który konsultował by wykonanie projektu z technologią którą on stosuje i na którą daje gwarancję .
![]() |
kliknij w zdjęcie |
Wszystkie te zabiegi pomogą uniknąć błędów ! wprowadzanie zmian i korekt w trakcie robót powoduje dodatkowy stres , koszty i opóźnienia.
Pamiętajmy poprawiajmy projekt od razu , oglądajmy inne domy , rozmawiajmy z wykonawcą co warto zrobić by obniżyć koszty , skrócić czas pracy , efektywnie wykorzystać materiały . Nie namawiam do cięcia kosztów i kupowania tanich materiałów wręcz przeciwnie ale do optymalizacji .
Na co zwrócić uwagę gdy budujemy sami a nie mamy doświadczenia !
Wtedy musimy liczyć na konstruktora i jego projekt wykonawczy ! niestety z doświadczenia wiem że znajomość technologi jest różna często słaba .Na moim przykładzie powiem że mimo czujnego oka nad projektem , mojej dużej wiedzy na ten temat ,praktycznej i teoretycznej nie udało się uniknąć błędów które będę poprawiał na etapie budowy domu.
Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie sobie kursu ( mam taki w planie dla czytelników ) . Wielu z was posiłkuje się na różnych forach budowlanych , grupach facebookowych sam staram się tam udzielać lecz nie jest łatwo przebić się przez tłumy pseudo ekspertów lub ludzi którzy wybudowali jeden dom i już uważają się za znawców tematu . Często czytanie tak wielu sprzecznych opinii wprowadza większy zamęt niż korzyść.
Przedstawię tu kilka wskazówek które mogą pomóc w projektowaniu i budowie. Możliwe że będę edytował ten wątek
- najlepiej by zrobić podwójna podwalinę , to znaczy montujemy pierwszą podwalinę na obrysie budynku , poziomując i wyznaczając kąty proste ścian i poziomując - następnie na niej będziemy stawiać ścianę która też ma pas dolny . W ten sposób uzyskujemy ok.10cm litego drewna na poziomie posadzki.
- standardowy rozstaw belek to 60cm lub 62.5 cm i w zupełności wystarczy , chyba że konstruktor wyliczy inaczej ze względu na obciążenia .
- by sprostać dzisiejszym wymaganiom izolacyjnym ścianę najlepiej zrobić 195 mm grubą - to główna konstrukcja ! później możemy dodać 5cm od środka by pomieścić wszystkie instalacje .
- na stropy i na dachy najlepszym materiałem na dzisiaj są belki dwuteowe szerzej opisane TUTAJ
- zastosujcie ściany otwarte dyfuzyjnie
- należy przewidzieć wszystkie ciężkie elementy które chcemy mieć przymocowane do ścian ( TV szafki , pompy ciepła , balustrady itp) , należy na etapie konstrukcji w tych miejscach wstawić wzmocnienia .
- to samo dotyczy instalacji , należy pamiętać że np. wentylacje mechaniczne potrzebują dużo miejsca.
- jeżeli zależy nam na dobrej akustyce też musimy o tym pomyśleć , jest wiele możliwości by akustyka była zadowalająca.
- drewno - tylko certyfikowane C24 suszone komorowo , czterostronnie strugane
- drewno impregnowane stosujemy tylko tam gdzie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych
- jeżeli mamy duże rozpiętości w domu nie bójmy się zastosować elementów stalowych , łatwo można je schować w konstrukcji i połączyć z drewnem .
- szczelina wentylacyjna w dachu
- Paroizolacja i wiatroizolacja - należy ją poprawnie ułożyć z zastosowaniem specjalnych taśm uszczelniających.
- zastosujmy elewacje impregnowane o grubości min 2cm
- izolujemy ściany których wilgotność wynosi mniej niż 15 %
- na piętrze gdzie będą wylewki należy zamocować gęściej belki i przewidzieć to że posadzka będzie wyżej .
- dopilnować by ściany w kuchni były idealnie równe pamiętajmy że jak przyłożymy blat kuchenny to nierówności będą widoczne !
- ściany w pomieszczeniach na których będą płytki , powinny być usztywnione by płytki nie odpadały .
- łazienki i pomieszczenia mokre powinny być zabezpieczone dodatkowo foliami w płynie lub innymi systemami ochrony przeciw wilgociowej .
Dzień dobry! Czy ten kurs już jest dostępny?
OdpowiedzUsuńKursy jeszcze nie dostępne ale ruszą w przyszłym, będą z szczegółów budowy domu jak i zagadnień teoretycznych. zapraszam do obserwowania strony na Facebook, tam umieszczam informacje.
UsuńCo oznacza „ - izolujemy ściany których wilgotność wynosi mniej niż 15 %”?
OdpowiedzUsuńPrzed włożeniem wełny w ściany należy wilgotnościomierzem sprawdzić wilgotność drewna! W czasie budowy konstrukcja mogła zamoknąć i nie powinniśmy jej izolować, należy najpierw osuszyć budynek.
Usuń