Przejdź do głównej zawartości

Jak układać wełnę w konstrukcjach drewnianych ?

Kilka wskazówek  na temat ocieplania  domów szkieletowych .

 

Ocieplenie domu — jedna z ważniejszych czynności, do której należy podejść z wielką starannością. Jeżeli na tym etapie prac popełnimy błędy, będzie to miało wpływ na dalszy komfort, rachunki, a także trwałość konstrukcji!

Izolowanie domu to jedna z moich ulubionych prac wiem, że dla większości to najgorsze zajęcie na budowie, a to z powodu gryzącego pyłu. To prawda ze wełna pyli, jaka by nie była — dlatego należy stosować odpowiedni ubiór! Gdy zaopatrzymy się w odpowiedni ubiór i narzędzia to praca jest całkiem lekka.

Przy układaniu izolacji widzimy, jak dom nabiera masy. Szkielet wypełnia się i staje się solidniejszy, cieplejszy a w domu robi się cicho i przytulnie — chociaż to nadal budowa.

Na tym etapie możemy szczegółowo zobaczyć wszystkie elementy konstrukcji, to też ostatni moment na ewentualne poprawki.



https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Od czego zaczynamy ?

Oczywiście od wyboru izolacji termicznej ! Nie chcę tu się rozpisywać o wszystkich rodzajach (poświecę temu osobny artykuł) opiszę tylko te, które uważam za optymalne dla konstrukcji drewnianych !


Wełna jaka?  Drzewna, Celulozowa, Owcza, Konopna?

Mineralna !

Skupię się dzisiaj na wełnach mineralnych ! To one są najczęściej stosowane w budownictwie drewnianym, szczególnie wełny skalne ! To najlepsze rozwiązanie w tej technologii, dlatego że mają dużą wytrzymałość ogniową, są otwarte dyfuzyjne, dobrze izolują akustycznie, odporne chemicznie i biologicznie. Wełny dostępne są w płytach i matach, o różnych rozmiarach, gęstościach i parametrach technicznych.


Zanim dokonasz wyboru konkretnego produktu, dowiedz się u producenta, który nadaje się do twoich potrzeb — dlatego że różnią się zastosowaniem !

Ważne ! Przed układaniem wełny sprawdź wilgotność drewna ! Nie należy izolować ścian, których wilgotność wynosi powyżej 15%.

Techniki układania wełny .


Podstawą jest oczyszczenie całej konstrukcji z zanieczyszczeń, kurzu, trocin zaległych kawałków drewna. Otwieramy paczkę wełny i pozwalamy, by się rozprężyła. Mierzymy szerokość i docinamy !

Trudno powiedzieć ile szerszą wełnę docinamy, bo to zależy od gęstości wełny, waszej wprawy w docinaniu i szerokości kawałka. Są wełny, które docinam 5 mm szerzej i takie co 2 cm. Należy dociąć tak, by było ciasno, lecz nie upychać na siłę. Mniejsze kawałki potrzebują mniejszy nadmiar ! Musimy docinać i układać starannie, jeśli gdzieś powstaną szpary lub braki w izolacji, pojawią się mostki termiczne, których efektem może być zawilgocenie ścian i pleśń.


Jeżeli układamy kilka warstw, robimy to z przesunięciem, by łączenia się mijały. Jeżeli wełna nam wypada np. z dachu lub sufitu stosujemy sznurek lub taśmy nylonowe, które przytrzymują izolację.

instalacje w wełnie                  Dopasowywanie do konstrukcji           układanie płyt




 
Należy zwracać uwagę na oznaczenia jakie producent zamieścił na izolacji ! 
np.  Rockwool ma produkt o nazwie  Flexi A-plater, płyty posiadają  znaczniki na dwóch krawędziach (takie ciemne paski) , oznaczają one że te krawędzie są elastyczne i nie należy ich odcinać !
zdjęcia  ze strony www.rockwool.no
wkładamy najpierw tą strunę z zieloną kreską.


następnie dociskamy do słupka,  jednocześnie wpychając całość.


całość wyrównujemy i gotowe ! Strony, które mają znaczniki ułatwiają montaż i rozprężanie całej wełny, przy wełnach sztywnych jest to bardzo fajny patent.



Róbmy z głową !

Jak ułożyć wełnę w newralgicznych miejscach?

  Należy docinać starannie, zachowując zasadę, by włókna wełny były prostopadle do źródła zimna!

 Narzędzia do prac  z wełną!

Podstawowym narzędziem jest nóż dedykowany do wełny mineralnej, pozwala on łatwo i precyzyjnie ciąć różne grubości wełny.




Dla osób zajmujących się tym zawodowo są specjalne stoły, na których możemy regulować  kąty, grubość  z dociskiem.
Można także zbudować samemu  podobny stół z materiałów dostępnych na budowie.



Kolejnym elementem poprawiającym  prace jest ubranie ochronne, okulary, rękawiczki maski pyłowe.


Jak chronimy wełnę ?

Wełna powinna leżeć pod dachem, by nie namokła (sprawdźmy, w jakich warunkach przechowuje je sprzedawca), mimo że znajduje się w opakowaniu, należy ją chronić przed warunkami atmosferycznymi.

By chronić wełnę w konstrukcji, należy stosować wiatroizolację od zewnątrz (by zimne powietrze nie dostawało się do środka) i paroizolacje od środka (by para wodna nie wnikała do środka).

By wełna miała deklarowane właściwości, należy prawidłowo dobrać grubość do ścian, dachu oraz stosować ściany wentylowane otwarte dyfuzyjne !





Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna






Komentarze

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze napisany poradnik. Nie wiedziałem, że układanie wełny mineralnej może być takie proste.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy