Przejdź do głównej zawartości

Ubezpieczenie domu - dom drewniany ! cz. 1

 

 

Co zrobić, aby móc spać spokojnie i nie martwić się o przyszłość ?

Wprowadzając się do nowego, wymarzonego domu, każdy czuje wielką radość. Wszystko musi być idealne piękne meble, zasłony i dodatki. Bardzo często zapomina się o tym jak szybko to wszystko może zniknąć, razem z oszczędnościami włożonymi w dom. Ważne jest więc to, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo na przyszłość. 


Odpowiedź  na powyższe pytanie jest zaskakująco prosta, ponieważ opiera się na wykupieniu ubezpieczenia. Jeśli jednak zastanawiacie się na tym czy na pewno to dobre rozwiązanie, albo na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, to ten artykuł jest właśnie dla was.
Odpowiemy na najbardziej popularne pytania związane z ubezpieczeniem.

 


Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że w przypadku każdego towarzystwa ubezpieczeniowego istnieje jedna forma ubezpieczenia domu. Jest to podział na niezbędną ochronę od zdarzeń losowych i możliwość dokupienia do tego dodatków. 

Ochrona od zdarzeń losowych obejmuje ochronę konstrukcji nieruchomości jak i elementów stałych nazywanych także elementami wykończenia. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju wyposażenie trwale przytwierdzone wewnątrz domu, których bez użycia narzędzi nie jesteśmy w stanie odłączyć, czyli np. okna, schody.
Istnieją do wyboru dwa rodzaje ochrony od zdarzeń losowych. Jest to wersja podstawowa, która obejmuje ryzyka nazwane lub wersja All risk. Poniższa tabela ukazuje różnice pomiędzy tymi wariantami. 


Od jakich szkód najlepiej ubezpieczyć swój dom?

Chcąc w pełni odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać sytuację danego klienta. Jest to bowiem bardzo indywidualny aspekt ubezpieczenia, ponieważ gdy klient ma dużo elektroniki, to dobrym wyborem będzie dodatek o przepięciach, jeśli ktoś nie jest osobą, która lubi majsterkować, idealne będzie dla niego pakiet domowy assistance. Wybór pakietów powinien być bardzo dobrze przeanalizowany, aby wybrać najbardziej satysfakcjonujący pakiet.



Pamiętaj!! Ochrona od zdarzeń losowych nie obejmuje majątku znajdującego się wewnątrz budynku lub jego zewnętrznych części składowych, czyli elementów domu połączonych z nim bezpośrednio bądź za pomocą instalacji umieszczonych poza jego bryłą.   

Chcąc więc zwiększyć ochronę swojego domu i dostosować do niego ubezpieczenie warto skorzystać z odpowiedniego rozszerzenia.  Dodatki, jakie można dokupić do podstawowego pakietu, w większości są takie same we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych i są to między innymi:

  • ruchomości domowe/elementy wyposażenia - elementy dekoracyjne, meble, sprzęt AGD i RTV, akwaria, terraria,
  • przepięcia - zwarcia instalacji, nagły skok w sieci powodujący uszkodzenie sprzętu AGD i RTV
  • powódź,
  • kradzież z włamaniem -  w tym przypadku bardzo często ubezpieczyciel pokrywa także szkody wyrządzone przez włamywaczy,
  • OC w życiu prywatnym - chroni ubezpieczonego w razie wyrządzenia szkody innym osobom, również w związku z użytkowaniem nieruchomości,
  •  następstwa nieszczęśliwych wypadków,
  • domowy i medyczny assistanc - rozszerzenie to obejmuje pomoc interwencyjną specjalisty w trudnej sytuacji, np. ślusarza, elektryka
  • stłuczenia przedmiotów szklanych,
  • OC najemcy - chroni właściciela przed konsekwencjami szkód wyrządzonych sąsiadom przez najemcę.

Ogólne definicje dotyczące tych zjawisk/rzeczy/ sytuacji znaleźć można w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W nich zawarte są informacje na temat wypłaty odszkodowania w przypadku szkody.

Ubezpieczenie nieruchomości podzielić można także ze względu na jego obowiązkowy i nieobowiązkowy charakter. Osoba fizyczna nie jest objęta koniecznością wykupywania ubezpieczenia swojego domu, jednak w przypadku, gdy ta osoba posiada gospodarstwo rolne, czyli dom, oborę, stodołę to jest on objęty koniecznością posiadania ubezpieczenia.
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia może spoczywać także na właścicielach nieruchomości w przypadku,  gdy pieniądze na poczet inwestycji zostały uzyskane za pomocą zaciągnięcia kredytu w banku. 

 




Czy istnieje możliwość ubezpieczenia domu w budowie? Kiedy jego status
zmieni się na "dom"?

Dom w budowie w zależności od zaawansowania prac, może tak naprawdę być placem budowy, na którym podjęto pierwsze prace budowlane. Zaliczają się także do niego mury, ściany wewnętrzne, drzwi, okna, a także materiały składowane na ogrodzonym placu budowy lub wewnątrz budynku. Garaż także może zaliczać się do domu w budowie, jeśli jest on integralną częścią bryły. Jedynym warunkiem jakie musi on spełnić to fakt, że budynek jest konstruowany na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę.
Dom w budowie zmienia status na "dom", gdy zakończy się budowa oraz nastąpi odbiór. Istnieją firmy, które zamiast odbioru budynku, wymagają przedstawienia trzech odbiorów częściowych instalacji technicznych. 

 


 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wysokość ceny, zaliczyć do nich można:

  •  wartość nieruchomości 
  •  wybór wariantu ubezpieczenia 
  • prowadzenie działalności gospodarczej pod tym samym adresem
  • budulec oraz konstrukcja - wykorzystanie materiałów łatwopalnych wpływa na wzrost składki
  • rodzaj zabezpieczenia - w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawsze jest określone minimalne zabezpieczenie przed włamaniem. W przypadku posiadania monitoringu, alarmu można liczyć na obniżkę składki.
  • rodzaj płatności - przy jednorazowej  wpłacie koszt składki jest niższy niż przy wyborze ratalnej płatności
  • ilość osób zamieszkujących nieruchomość - ten  czynnik dotyczy osób, które wybrały rozszerzenie typu NNW lub OC w życiu i dotyczy

 


Najczęstsze błędy przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych:

  • Umieszczanie na umowie błędnych danych dotyczących między innymi nieruchomości,jej właściciela lub adresu.
  •  Przedstawianie nieprawdziwych informacji na temat zabezpieczeń drzwi wejściowych lub monitoringu, alarmu, który nie jest jedynie założony, ale nie jest używany na co dzień. 
  • Zwracania uwagi przy wyborze ubezpieczenia, jedynie na wysokość składki i wybór najtańszego wariantu. W przypadku takiego działania klient musi liczyć się z tym, iż w przypadku szkody całkowitej, wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie szkody.
  • Wybór dokładnie tej samej sumy ubezpieczenia przez kolejne lata. Nieruchomość może zyskiwać na wartości, a więc kwota na jaką jest ona ubezpieczona, także powinna wzrastać.
  • Zaniżanie sum OC w życiu prywatnym. W przypadku, gdy na terenie naszej posesji osoba poszkodowana z naszej winy, bądź naszych domowników i sądownie tej osobie zostanie przyznana dożywotnia renta, to najniższe ubezpieczenie do 100 000 lub 50 000 złotych nie wystarczy nam na długo.




Co może wpłynąć na odmowę wypłaty odszkodowania?

Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku gdy:

  • ubezpieczony nie posiadał aktualnych i wymaganych zgodnie z przepisami przeglądów technicznych, np. instalacji gazowej, elektrycznej,
  • występuję niezgodność budynku z przepisami budowlanymi , projektem lub w przypadku samowoli budowlanej,
  •  szkoda zostanie późno zgłoszona,
  • rozpoczęcie usuwania skutków zdarzenia nastąpiło przed oględzinami rzeczoznawcy, który został wysłany przez ubezpieczyciela,
  • nastąpiło włamanie lub kradzież, a zdarzenie to nie zostało zgłoszone na policję,
  • szkoda nastąpiła z umyślnego działania ubezpieczonego,
  • szkoda nastąpiła z przyczyn starzenia się i naturalnego zużycia mienia
  • zostaną naruszone inne generalne wyłączenia opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, np. terroryzm, odpowiedzialność regulowana w prawie górniczym oraz geologicznym,
  • zarządca budynku nie zostanie powiadomiony o szkodzie, np. zalaniu,
  • wartość szkody nie przekracza progu tzw. franszyzy integralnej, co zwalnia ubezpieczonego z odpowiedzialności.

W następnym artykule, który niebawem się pojawi, znajdziecie jeszcze więcej informacji na temat ubezpieczeń domu.


Artykuł powstał przy współpracy z;

Kacper Komorowski Doradca Finansowy
tel. kom. 606 573 304
adres e- mail: kacper.komorowski@phinance.pl
strona na Facebooku: https://www.facebook.com/KacperKomorowskiEkspertFinansowy





Znajdziesz nas na: 

https://mocdrewna.pl/

https://www.facebook.com/mocdrewna

https://www.instagram.com/mocdrewna/?hl=pl

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw

adres e-mail  kontakt@mocdrewna.pl

 

 

"Na co dzień budujemy nowoczesne
i energooszczędne domy szkieletowe"

 


 

 


Komentarze

  1. Bardzo pomocny artykuł, właśnie szukam jakiegoś ubezpieczenia na swoje mieszkanie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy