Przejdź do głównej zawartości

Ubezpieczenie domu - dom drewniany! cz. 2

 


 Tak jak obiecywaliśmy, mamy dla was drugą część artykułu związanego z ubezpieczeniem domów szkieletowych. Zapraszamy do lektury.

Przed czym szczególnie ubezpieczyć dom z drewna?

Trudno jest jednoznacznie opowiedzieć na to pytanie. Najczęściej pierwszą myślą każdego jest, że przed pożarem, bo przecież drewno się pali. Śledząc jednak publikacje naukowe w odniesieniu do wytrzymałości pożarowej drewna i materiałów drewnopochodnych, można zauważyć, że budynek drewniany szkieletowy jeśli jest prawidłowo wykonany, bardzo dobrze znosi warunki pożarowe i daje duże szanse na ewakuację. Dodatkową zaletą jest fakt, że drewniane elementy nośne "ostrzegają" zanim pękną i się zawalą, poprzez skrzypienie i trzeszczenie. Właśnie dzięki temu szkielet drewniany daje dużo większe szanse na przeżycie w razie w pełni rozwiniętego pożaru niż szkielet stalowy. Jest to opinia Pana Kacpra Komorowskiego, który jest magistrem inżynierem bezpieczeństwa pożarowego.
Mając tego typu informacji, mimo wszystko 99% ubezpieczycieli zwiększa składkę dla budynków, w których konstrukcji nośnej występuje drewno. Wybór pakietu ubezpieczenia zależy od naszych potrzeb, to czy jest to dom z drewna niczego nie zmienia. 
 

Czy są jakieś szczególne warunki, jakie należy spełnić, by zabezpieczyć dom przed ogniem, np. czujnik dymu, gaśnica w domu?

Nie ma obowiązku posiadania czujników tlenku węgla, gazu ziemnego czy dymu oraz gaśnicy w budynku mieszkalnym, mieszkaniu.

Prawidłowe wyposażenie domu w walce z ogniem

  • Są to budynki IV klasy zagrożenia ludzi wg. "rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych...", więc dobrze jest posiadać, mimo braku obowiązku 6 kg gaśnicy proszkowej typu ABC na każdą kondygnację budynku oraz jednej w garażu, w łatwo dostępnych miejscach. Warto także posiadać małą gaśnicę 2 kg typu AF do gaszenia pożarów wszelkiego rodzaju tłuszczów. 
  • Jeśli w domu stosuje się do ogrzewania kominka, kozy, pieca na paliwo stałe, pieca czy piecyka gazowego, powinno się zamontować czujnik czadu (tlenku węgla) w danym pomieszczeniu. Czujnik dymu także powinien być zamontowany w kilku pomieszczeniach, zgodnie z zaleceniem producenta.
Jest to kilka wskazówek, których spełnienie może uratować życie i majątek.  
 
 



Czy budynek zbudowany niezgodny z projektem może nie otrzymać odszkodowania? Czy błędy architekta mogą wpłynąć na wypłatę odszkodowania?

W trakcie budowy bardzo często dochodzi do zmian w  jego pierwotnej wersji. Drobne lub mało istotne zmiany mogą być jedynie wpisane przez projektanta w adnotacjach. W przypadku zmian co najmniej istotnych konieczne jest w wielu przypadkach wykonanie nowej dokumentacji i zgoda organu prowadzącego. Trzymając się tych reguł i nie łamiąc prawa budowlanego poprzez wprowadzone zmiany, odszkodowanie powinno być wypłacone bez problemu. Jeśli jednak podczas budowy zostaną wprowadzone znaczące zmiany bez konsultacji z projektantem i nie zostaną one naniesione na dokumentację, można być pewnym, że ubezpieczyciel będzie chciał uniknąć wypłacenia odszkodowania.
W przypadku błędów, które powstały przez projektanta, ubezpieczyciel także może próbować uniknąć wypłacenia odszkodowania. Można, jednak gdy wina ewidentnie leży po stronie projektanta, starać się  o odszkodowanie z racji nieprawidłowego wykonania umowy, aby koszty poniesione na poprawki jego błędów zostały pokryte. 



Czy ubezpieczyciele wymagają specjalnych kwalifikacji od wykonawcy domu?

Ubezpieczyciel wymaga, aby dom był wykonany zgodnie z przepisami, więc jeśli przepisy mówią,
że instalacja elektryczna musi być podbita przez osobę z uprawnieniami D - dozór to tak musi być.
W przypadku szkody na większą sumę odszkodowania rzeczoznawca dokładnie sprawdza całą dokumentację, przez co wszystkie niejasności wyjdą na jaw. 
My jako klienci, powinniśmy wymagać od wykonawcy generalnego czy też pojedynczych ekip, jeśli budujemy systemem gospodarczym, aby do umowy załączyli ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej deliktowe i kontraktowe (oczywiście jest to możliwe, jeśli firma jest zarejestrowana i prowadzi legalną działalność), które jest dedykowane dla firm budowlanych. Jeśli firma dysponuje tego typu ubezpieczeniem, dużo łatwiej jest nam lub naszemu ubezpieczycielowi rościć odszkodowanie w razie wystąpienia szkody, bądź nienależycie wykonanych prac. Ważne jest także to, aby polisa ta była już opłacona, ponieważ często zdarza się, że firma budowlana generuje sobie polisę online z terminem płatności 7 dni, pokazuje, że ma ważną i jej nie opłaca, przez co polisa przestaje działać po upływie terminu płatności. 

Jakich rzeczy dopilnować na etapie budowy, by ubezpieczyciel w przyszłości nie robił problemów?

Budynek musi być zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi przepisami (warunki techniczne, przepis dotyczący bezpieczeństwa pożarowego, usytuowanie budynków na działce itp.), budowa musi być rozpoczęta na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę, wykonanie budynku najlepiej zlecić fachowcowi, aby mieć gwarancję, że będzie on powstawał zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami regulującymi w szczególności wykonywanie instalacji technicznych.



Jakie są zasady stosowania zamków w drzwiach?

Biorąc za przykład zapis z OWU jednego z ubezpieczycieli można znaleźć w nim, że wymagane jest, aby drzwi zewnętrzne prowadzące do ubezpieczonego budynku były zamknięte co najmniej jednym z wymienionych zabezpieczeń:
  • zamek wielozastawkowy,
  • zamek atestowany,
  • zamek wielopunktowy,
  • dwie kłódki wielozastawkowe, 
  • zamek otwierana elektronicznie.

Wszystko ponad wymagane zabezpieczenie jest plusem dla ubezpieczającego i warto o tym wspomnieć doradcy, ponieważ możemy liczyć, że korzystnie wpłynie to na wysokość składki. 

 


Czy fotowoltaika na dachu podlega ubezpieczeniu?

Jeśli fotowoltaika jest integralną częścią domu na stałe z nim połączoną lub  połączona przy pomocy przewodów instalacyjnych, nieważne czy znajduje się na dachu, czy w ogrodzie, podlega ona ubezpieczeniu.
W 2020 roku zaczął obowiązywać przepis, na podstawie którego instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,4 KWP muszą mieć opinię rzeczoznawcy ds. bezpieczeństwa pożarowego, natomiast powyżej 50 KWP, musi być projekt budowlany. Dlatego jeśli chodzi o odbiorcę indywidualnego, niewykorzystującego instalacji w działalności gospodarczej, to spokojnie możemy potraktować jako integralną część domu i powinna ona podlegać ubezpieczeniu.


Artykuł powstał przy współpracy z;

Kacper Komorowski Doradca Finansowy
tel. kom. 606 573 304




Znajdziesz nas na: 

https://mocdrewna.pl/

https://www.facebook.com/mocdrewna

https://www.instagram.com/mocdrewna/?hl=pl

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw

adres e-mail  kontakt@mocdrewna.pl

 

 

"Na co dzień budujemy nowoczesne
i energooszczędne domy szkieletowe"

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy