Przejdź do głównej zawartości

Test szczelności budynku szkieletowego




Co to jest test szczelności powietrznej budynku i na czym on polega?

Wykonanie testu szczelności budynku, pozwala określić maksymalną ilość wymian powietrza między środowiskiem zewnętrznym, a wnętrzem budynku przy różnicy ciśnienia 50 Pa w ciągu godziny. 
Polega on na zainstalowaniu wentylatora w jednym z otworów budynku (zazwyczaj są to drzwi lub okno), aby uzyskać różnicę ciśnień określonych przez normę 50 Pa. W ten sposób po upływie godziny można obliczyć jaka jest faktyczna ilość wymiany powietrza przez ten czas. 

Chodzi o wymiany ilości powietrza znajdującego się w wewnątrz budynku ( kubatura)  3wym/h oznacza, że w ciągu godziny ilość powietrza w budynku zostanie wymieniona trzy razy - oczywiście przy 50 paskalach. Pokazuje to skalę utraty ciepła wraz z powietrzem .

Jaki wynik pozwoli uznać dom za szczelny? Czy można uzyskać wynik 0 w teście?

Warunki Techniczne określają szczelność ze względu na rodzaj wentylacji lub klimatyzację, która została zastosowana w budynku. Wynik szczelności powinien wynosić dla:
  • wentylacji grawitacyjnej <3wym/h,  
  • wentylacji mechanicznej lub przy zastosowaniu klimatyzacji <1,5wym/h
  • budynków niskoenergetycznych  <1wym/h
  • budynków pasywnych <0,6wym/h
 

Wynik 0 jest możliwy do uzyskanie lub jego wartość może być bliska 0. Taki wynik uzyskuje się jednak na przykład w chłodniach  magazynowych. 



Co daje nam szczelność budynku? Jakie mogą być konsekwencje jego nieszczelności?

W przypadku szczelnego budynku, straty ciepła są dużo mniejsze, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie także są mniejsze. Jeśli natomiast nie zostanie dopilnowane, to aby była jego odpowiednia szczelność trzeba się liczyć nie tylko z dużo wyższymi rachunkami, ale także może wystąpić problem dogrzaniem budynku oraz uzyskaniem pożądanej temperatury. Jeśli w domu wystąpi duża nieszczelność, bądź też będzie w nim zastosowane niskotemperaturowe źródło ciepła, można nawet mieć problem uzyskać 20°C. Jest więc to przykład, który pokazuje jak ważne jest wykonanie testu szczelności.



Jaki wpływ na rachunki może mieć nieszczelny budynek?

Nieszczelny budynek może mieć bardzo duży wpływ na rachunki. Trudno jest określić jednoznaczne wartości, ponieważ zależy to od poziomu szczelności, zastosowania źródła ciepła oraz rodzaju instalacji.  Średnio 30-40% ciepła budynki tracą poprzez wentylację, czyli 30-40% kosztów ogrzewania. W zasadzie nie ma górnej granicy kosztów ogrzewania, czy strat ciepła wywołanych nieszczelnym budynkiem.


Czy jest konieczność wykonywania testu szczelności, gdy mamy wentylację grawitacyjną?

Wykonywanie testu szczelności nie jest obligatoryjnie narzucone przez prawo, Jego wykonanie jest jednak ważne, ponieważ ukazuje on dokładność wykonania obudowy budynku. W przypadku, gdy wynik jest wyższy niż określone wartości w Warunkach Technicznych, wykonawca powinien wyeliminować nieszczelności.



Co to jest szczelność dyfuzyjna?

Szczelność dyfuzyjna jest związana z układem warstw w przegrodach, które nie mogą powodować wykraplania się pary wodnej we wnętrzu przegrody. Jest to szczególnie ważne, jeżeli przegroda jest docieplana od wewnątrz, należy wtedy sprawdzić ryzyko wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie.

Kiedy najlepiej robić test szczelności? Czy warto zwracać uwagę na to jaka jest pogoda podczas testu szczelności?

Test szczelności najlepiej jest wykonać przed ostatecznym wykończeniem budynku, aby można było łatwo zarówno znaleźć jak i wyeliminować nieszczelności. 
Najlepsza pogoda do wykonania testu szczelności budynku to brak wiatru bądź tylko o niskim nasileniu. Przy silnym wietrze wykonanie testu może być niemożliwe. Jest to związane z tym, że różnica ciśnienia odniesienia do ciśnienia panującego wewnątrz budynku powinna być większa
niż 5Pa. 


Czy łatwiej jest wybudować szczelny w technologii murowanej, czy szkieletowej?

Więcej problemów może przysporzyć wybudowanie szczelnego domu szkieletowego. Jest to głównie związane z tym, że w budynku szkieletowym występują liczne łączenia folii paroizolacyjnej, która powinna być połączona ze sobą szczelnie na zakład ok 15 cm. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać szczelność budynku.

Czy, aby  móc wykonać test, trzeba mieć specjalne uprawnienia?

Nie jest konieczne posiadanie specjalnych uprawnień, jednak do prawidłowego wykonania testu szczelności niezbędna jest wiedza, doświadczenie oraz sprzęt. Warunki te pozwolą wykonać test zgodnie z normą PN-EN ISO 9972:2015-10. 



Jak powinien przebiegać prawidłowo wykonany test szczelności?

Szczegółowy opis prawidłowo przeprowadzonego testu szczelności określa
norma PN-EN ISO 9972:2015-10. Jest kilka metod, jednak zazwyczaj wykonuje się go w podciśnieniu i nadciśnieniu, wynikiem jest wypadkowa wartość. 


Dziękujemy firmie 3ECO z Jaworzna  za pomoc w realizacji tego artykułu.




Komentarze

  1. Przydałoby się na stronie też odświeżać wpisy, a nie tylko na blogu. Jak kiedyś będziecie szukać jakiś tematów do filmów na youtubie, to można coś zrobić o szalunkach traconych lammi, finnfoam czy pecafil. Nie każdy robi płytę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pomocny artykuł, a co do poprzedniego komentarza to się zgadzam w 100%. Aktualizujcie na stronie też wpisy:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się, że takie rzeczy warto przetestować. Można zdiagnozować pewne problemy przed jakimiś większymi remontami. Natomiast o szczelność budynku należy zadbać przede wszystkim na etapie budowy domu. Tak, żeby potem nie było żadnych problemów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy