Przejdź do głównej zawartości

Świętowanie na budowie!

   Wiecha — co to za zwyczaj?

  Budowa domu to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Niesie on ze sobą wiele emocji. Dużo szczęścia przynosi ukończenie wznoszenia konstrukcji. To wtedy inwestor jest w stanie już zobaczyć zarys budynku, który stanie się jego domem.  
Z etapem tym wiąże się tradycja. Po tym gdy zostanie zamocowana ostatnia belka krokwiowa, cieśla zawiesza na szczycie dachu wiechę. Jest to zielona wiązanka wykonana najczęściej z regionalnych roślin. W niektórych zakątkach kraju do bukietów mocuje się także skrzyżowane narzędzia ciesielskie, które symbolizują trud włożony przez wykonawców w realizację projektu.



Zawieszenie bukietu, wiązanki lub wieńca ma zapewnić szczęście mieszkańcom nowego domu, jak i stanowi formę podziękowania dla wykonawców, za włożoną pracę w postawienie budynku. 
Tradycja ta obejmuje nie tylko zawieszenie wiechy, ale także wspólne świętowanie inwestora
wraz z wykonawcami. Świętowanie zakończenia tego ważnego etapu budowy rozpoczyna się wraz z zamocowaniem ostatniej krokwi dachu. 




Zgodnie z wierzeniami zawieszona wiecha zapewni maksymalne  przedłużenie czasu eksploatacji domu oraz zapewni bezpieczeństwo jego domownikom. Jednak jeśli ktoś zaniecha tradycję i nie zawiesi wiechy, ściągnie nieszczęście zarówno na budynek jak i na jego użytkowników. 




Tradycja ta sięga XIV wieku i była poprzedzana uroczystością zwaną "popłatne", która wiązała się z ułożeniem ostatniej belki na wierzchu zrębu.  Po tej uroczystości cieśla wieszał na pierwszej krokwi wiązankę oraz często wycinał na krokwi datę ukończenia prac oraz gmerk, czyli jego znak osobisty i rodzinny umieszczany na pieczęciach.




Poza granicami naszego kraju także tradycja ta znajduje swoje miejsce. Przykładem jest Holandia, gdzie wiechę stanowi flaga regionu, w którym stawiany jest budynek. Nazwa "pannenbier", czyli "piwo dachowe" związane jest z tym że flaga jest zawieszona na dachu do czasu, aż inwestor nie postawi pracownikom piwa. W Stanach Zjednoczonych natomiast tradycją jest malowanie ostatniej z mocowanych belek na biało, a następnie na niej podpisują się wszyscy pracownicy budowy. 




W każdym kraju, jak i jego zakątkach tradycja ta przyjmuje różną formę, jednak  w każdym tym  przypadku ma ona  za zadanie przynieść szczęście i bezpieczeństwo mieszkańcom domu i podziękować wykonawcom. 

    

Znajdziesz nas na: 

https://mocdrewna.pl/

https://www.facebook.com/mocdrewna

https://www.instagram.com/mocdrewna/?hl=pl

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw

adres e-mail  kontakt@mocdrewna.pl

 

 

"Na co dzień budujemy nowoczesne
i energooszczędne domy szkieletowe"

 


Komentarze

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy