Przejdź do głównej zawartości

Wentylacja dachu! Dlaczego warto zrobić szczelinę wentylacyjną?

Szczelina wentylacyjna w dachu

Wiele osób ma problem z kwestią wykonania wentylacji połaci dachu. Jako, że mam w tym doświadczenie, przychodzę z pomocą! Używając prostych schematów i zdjęć, postaram się przybliżyć owy temat.



https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Na początek pytanie: “Kiedy wentylacja w dachu to konieczność?” Jeżeli (niezależnie od kształtu) jest on w pełni odeskowany z wyłożoną papą bądź EPDM, szczelina wentylacyjna pozwala na odprowadzenie wilgoci dostającej się z wewnątrz do izolacji. W przypadku stosowania membrany wysokoparoprzepuszczalnej zabieg okazuje się zbędny.

Źródło: glava.no


Powyższe zdjęcie to przykład poprawnej szczeliny wentylacyjnej. Na wełnie znajduje się wiatroizolacja, która zapobiega ucieczce ciepłego powietrza i dodatkowo chroni przed skroplinami. Umieszczone są także dwa wloty powietrza: w podbitce oraz idący od fundamentów do wylotu w kalenicy widocznej w dalszej części posta. Izolacja chroniona jest przez pięć warstw:
  • dachówkę;
  • krycie wstępne - papę;
  • pełne deskowanie/płytowanie;
  • (opcjonalną, często stosowaną w Norwegii) płytę bizmutową;
  • wiatroizolację.
    W Polsce zamiast pięciu, zwykle nakłada się tylko dwie: membranę dachową i dachówkę, której szczelność wynosi ~90%, a trwałość pierwszego elementu nie jest do końca znana. Niestety, na naszym rynku deklaracje producentów rzadko mają przełożenie na efekt końcowy. Większość firm stosuje płyty pilśniowe bitumizowane, bądź z przyczyn wymogów przeciwpożarowych, gipsowe.
Wylot w kalenicy szczeliny wentylacyjnej.

Prosty sposób na wykonanie szczeliny w dachu.
Jak łatwo wykonać szczelinę w dachu?

    Na krokwie montujemy wiatroizolację, a następnie suche łaty o wymiarach 5x5cm. Pokrywamy to płytami OSB i papą.






Wykonany otwór przykrywamy folią lub membraną. Następnie montujemy łaty, a na to dachówkę, blachę a nawet trawę. Zadaszenie jest już gotowe, a dzięki szczelinie powietrze z łatwością wydostaje się na zewnątrz.

Jak widać, zrobienie szczeliny wentylacyjnej okazuje się procesem niewymagającym i można to z łatwością zrobić własnoręcznie. Serdecznie do tego zachęcam, pozwala to zaoszczędzić pieniądze, jak i zapewnić przyszłą bezproblemową eksploatację zadaszenia. 





Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com



Komentarze

  1. Czy szczeliny jak na zdjęciach, potrzebne są w przypadku dachu nad poddaszem nieużytkowym?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli poddasze będzie nieużytkowe to szczeliny nie trzeba robić, ale powinien być tam przewiew, czyli robimy duże kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych. Jeśli poddasze będzie kiedyś adaptowane na użytkowe to lepiej szczeline zrobić od razu!

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę że masz takie same podejście do wentylacji jak ja. Znam 3 osoby które mają zrobiony dach jak tutaj w tym ja. Handlowiec akcesorii dachowych, handlowiec producenta dachówki i ja za namową kolegi który stawiał tak domy w Norwegii. Wszyscy mamy murowane domy i tak samo się sprawdza ten system wentylacji o której u nas niestety nikt nie chce słuchać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety świadomość inwestorów jest słaba , na budowie oszczędności a w wyposażeniu przepych. A jak zaczynają argumentować że 100 lat temu tak nie robiono i domy stoją do dziś, to pozostaje nic nie mówić!

      Usuń
    2. 100 lat temu ... dla mnie to jest oczywiście argument na plus, szukając informacji na grupach budowlanych natknąłem się na pytanie czy deskowanie kryć papą i pod pytaniem było dużo odpowiedzi w stylu to nie PRL teraz się papy nie używa, tylko paroizolacje i masa tego typu komentarzy. Mi się zapaliła czerwona lampka żeby przypadkiem w przyszłości nie szukać informacji na takich grupach

      Usuń
  4. Interesujący wpis. Właściwa wentylacja to klucz do komfortowego i oszczędnego mieszkania. Warto więc poświęć jej rozplanowaniu i zamontowaniu odpowiednią ilość czasu i pieniędzy, dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości liczyć na konkretne korzyści, nie tylko finansowe.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam, remontuje stary dom, w tym przypadku patrząc od wnętrza widać krokwie (rozstaw co 80cm) pokryte deskowaniem. Robić sznurkowanie czy lepiej trzy listwy między krokwiami? Jak zamontować wiatroizolacje?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy