CZĘŚĆ 2
Jak układamy przewody w ścianach?
Zaleca się, by przewody były peszlach, zgodnie z normą (rury osłonowe z tworzywa miękkiego nie rozprzestrzeniając ognia samo gasnące o odporności na ściskanie do 300N) ! Staramy się mocować peszle równo bez ostrych załamań i z odpowiednim zapasem na ewentualne ruchy konstrukcji! Zakręty robimy łagodne, by późniejsze przeciąganie przewodów było łatwe.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie przewodów jednożyłowych, których można w peszlu zmieścić kilka sztuk. Fakt, że są niepołączone, pozwala im lepiej oddawać ciepło, co ogranicza ryzyko przegrzania. Takie rozwiązanie ułatwia przeciąganie żył i pracę w samych puszkach.
W rozwiązaniach systemowych stosuje się peszel z przewodami tak zwany prefix, oszczędza się czas i mniejsze ryzyko błędu, z np. niedrożną rurą przez zagniecenie. Część instalacji można poprowadzić w posadzce i tylko podejście do gniazda czy wyłącznika w ścianie, takie rozwiązania pozwalają na oszczędności, ale wymuszają zatrudnienie elektryka we wcześniejszym stadium budowy !
Jakie puszki?
Puszki, które są zaprojektowane dla budownictwa szkieletowego, po pierwsze tworzą z peszlami instalację zamkniętą, po drugie łatwy montaż w drewnie, po trzecie są dostępne specjalne przymiary do szybkiego i dokładnego wycinania otworów, w płytach gipsowych.
Dużą zaletą takiego rozwiązania systemowego jest jego szczelność. Puszki są dobrze połączone z peszlami, co ogranicza dostęp powietrza, wykonane są z materiałów, które podczas pożaru kurczą się, powodują samo gaśnięcie i nierozprzestrzenianie się ognia.
Niestety puszki, które są dostępne w Polskich sklepach, są przystosowane dla ścian murowanych, nie nadają się dla stosowania w ścianach drewnianych! Trudno uzyskać trwałe połączenie z peszlem oraz stabilne z konstrukcją.
Jak nie doprowadzić do przegrzania instalacji elektrycznej?
Obciążenie przewodów powoduje, że wytwarzają ciepło, im dłuższy obwód tym ryzyko jego przegrzania jest większe, dlatego staramy podzielić się instalację budynku na kilka obwodów.Pamiętajcie, że każde oświetlenie wytwarza ciepło, należy stosować poduszki powietrzne między halogenami a izolacją termiczną, tzw. puszki instalacyjne. Przedłużają żywotność żarówek i zachowują czystość instalacji.
Dobry elektryk powinien doradzić i zaprojektować instalację do waszych indywidualnych potrzeb.
Dla miejsc narażonych na przegrzanie np. w kotłowni obok kominka lub w miejscach, gdzie grozi zwarcie, do puszek, można kupić specjalne wkładki, które w razie powstania ognia zaczynają się pienić i gaszą ogień w puszkach.
Czego wymaga dom drewniany od elektryka?
Oprócz wcześniej wymienionych rzeczy, które zwiększają bezpieczeństwo i przedłużają żywotność całej instalacji, elektryk powinien zachować szczególną staranność w wykonywanej pracy, dokładne połączenia, mocowania puszek i przewodów, ostrożne wiercenie w konstrukcji i zapoznanie się z ograniczeniami niektórych materiałów, szczególnie mam na myśli belki dwuteowe, które mają miejsca, gdzie nie wolno wiercić otworów!
W razie jakichkolwiek uszkodzeń paroizolacji lub wiatroizolacji należy od razu usunąć usterki. Nie należy upychać zbyt wielu przewodów w puszkach, by nie było zbyt ciasno. Łatwość prowadzenia przewodów w domu szkieletowym pozwala na wiele możliwości, więc należy z nich korzystać.
Elektrycy nie powinni praktykować skręcania przewodów, szczególnie że na rynku są łatwe i nowoczesne systemy połączeń. Mam na myśli kostki Wago, których małe rozmiary i łatwość montażu pozwalają uzyskać trwałe i bezpieczne połączenia. Wiem, że jest wiele złych opinii na ten temat, ale są to opinie osób, które nie potrafią używać tego systemu lub używają Chińskich podróbek.
Jeżeli chodzi o przekrój przewodów, to normy są takie same jak w domach tradycyjnych.
Jakie napotkamy trudności w instalacji elektrycznej dla domu drewnianego?
Minusem jest brak jakichkolwiek rozwiązań systemowych i materiałowych dla budownictwa drewnianego i ich dostępność.Brak szkoleń, materiałów edukacyjnych dla elektryków, nieznajomość pracy w domach szkieletowych powoduje, że boją się takich zleceń lub wyceniają z grubą nadwyżką.
Przykręcając płyty gipsowo kartonowe, należy uważać na wszystkie przewody, jeżeli jest problem, by zachować ostrożność, możemy nabić cienką blaszkę w miejscu przewodów, gdy będziemy przykręcać płytę, to najpierw poczujemy blaszkę.
Jak sprawdzić, czy elektryk wykonał swoją pracę dobrze?
Gdy widzimy, że wszystko jest dokładnie zrobione, czysto i schludnie, przewody są opisane, używa profesjonalnych narzędzi, a w puszkach jest nie za ciasno i solidnie, to oznacza, że wie, co robi i się na tym zna.
Jeśli zobaczysz, że twój elektryk jest niestaranny, nie przywiązuje uwagi do staranności połączeń, skręca i izoluje taśma, zamiast stosować odpowiednie rozwiązania, to pierwszy sygnał, że należy mu podziękować, a kolejnym reliktem przeszłości są puszki rozdzielcze.
Zdarzają się sytuacje, że nie można inaczej, proponuje tak planować instalacje, aby takie połączenia występowały tylko w puszkach wyłączników i gniazd, bo każde dodatkowe niepotrzebne połączenie, to ryzyko wystąpienia luzu na łączeniu, iskrzenia lub błędu. Ukrywanie puszek za tapetą generuje tylko potencjalne problemy!
Pamiętajcie, że w przyszłości możecie rozbudować swoją instalację o dodatkowe urządzenia może samochód elektryczny?, powinniście mieć to na uwadze, montując dodatkowe modułu w rozdzielni i robiąc dodatkowe przepusty w posadzkach lub fundamentach!
Super post. Można prosić o jakiegoś linka do takich puszek, czy rozwiązań systemowych?
OdpowiedzUsuńEtman.no
Usuńhttp://m.proff.elko.no/flexi-20-veggboks-rod/category1145.html
OdpowiedzUsuńDo rur z wodą też w Norwegii są specjalne rozwiązania w peszlach i odpowiednie "puszki/boxy" przyłączeniowe. Dzięki nim ewentualny przeciek wypłynie na podłogę (i ewentualnie do kratki ściekowej), a nie w środku ściany.
OdpowiedzUsuńPrzykład tu: https://www.youtube.com/watch?v=BGUv2N5CiOg
Fajnie byłoby to opisać na blogu w podobny sposób jak instalację elektryczną:)
Tak dokładnie, trwają prace nad takim właśnie artykułem, szukałem kompetentnego hydraulika do pomocy w tym temacie. Chwilowo mam taki nawał obowiązków że opuźnia sie wszystko trochę.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńWitam,czy na "juz "moge "gdzies"w Polsce kupic kompletny system omawianych wyzej puszek elektrycznych
OdpowiedzUsuńA gdyby importować z na przykład Norwegii, to czy system sprowadzony stamtąd będzie spełniał polskie normy (w sensie nikt się nie dowali przy jakimś odbiorze)?
UsuńMożna importować, można podobne rzeczy kupić w kraju! Różnica polega na tym że w Skandynawii jest lepsza jakość, a materiały są lepiej przemyślane np. Polską puszkę montuje się 1 minutę z słabym skutkiem bo peszli nie trzyma, Norweską montujesz 5 sekund a peszel trzyma bardzo dobrze. Peszle możesz kupić z przewodami w środku , nie trzeba tracić czasu na przeciąganie. Oszczędzasz czas, oszczędzasz pieniądze!
UsuńTak ,tylko ze w Norwegii taka puszka kosztuje od okolo 34 Nok ( producent ELKO),peszel z przewodami 3 x 2,5 okolo 1200 Nok brutto za 100 mb.Tez myslalem zakupic tam np.w https://www.elektroimportoren.no/veggboks-55-72-100-6-loep-schneider/1223240/Product.html?Event=pathlist ,znalazlem na ich stronie firme produkujaca puszki majaca swoje przedstawicielstwo w Polsce ,zadzwonie sprawdze ich oferte, https://www.se.com/pl/pl/product-range/5767-thorsman/?filter=business-5-budynki-mieszkalne-i-komercyjne Jako ze jestem aktualnie w Norwegii podjade do elektroimportoren i sprawdze ich oferte
UsuńNiestety cena w Polsce 2 krotnie wyzsza niz w Norwegii,oraz w Polsce brakuje kompletnego systemu- sa same puszki bez dedykowanego peszla z przewodami
OdpowiedzUsuńZakupilem w Norwegii potrzebne elementy poczatkowo tylko na garaz:puszki,przewody,laczniki przewodow,dostalem dodatkowo rabat 10%.Jesli ktos z Was potrzebuje tego typu materialy-chetnie pomoge.
OdpowiedzUsuńWitam,
Usuńmożna wiedzieć ile kosztowały zakupy?
Zastanawia mnie tylko jak to jest mozliwe;cena katalogowa produktu w Polsce jest ponad 2 krotnie wyzsza niz cena detaliczna produktow w innym panstwie
OdpowiedzUsuńZnalazlem jeszcze troche inny rodzaj puszek elektrycznych w tanim sklepie w Norwegii https://www.biltema.no/bygg/elinstallasjoner/elbokser/apparatboks-2000023485 ,cena rzedu 10 Nok,wystepuja do pojedynczej oraz podwojnej plyty g/k-mocowanie boczne oraz czolowe na wkrety ,puszki mozna tez laczyc szeregowo ,niestety w tym sklepie przewod el.jest duzo drozszy
OdpowiedzUsuńBiltema to kiepska jakość! Zawsze lepsze to niż montaż puszek podtynkowych.
OdpowiedzUsuńpowiem tak, peszle sa zbedne, wogole nie poprawiaja zadnego bezpieczenstwa, wymysl elektrykow ktorzy malo pracowali przy domach szkieletowych,
OdpowiedzUsuńpuszki mozna stosowac do suchej zabudowy, nie musza byc szczelne na wiatr, jesli dom jest prawidlowo zaizolowany przeciw wiatrowi i w szkielecie zamontowane sa tzw "fire stops" nawet przy zwarciu instalacji nic nie pojdzie z dymem bo na kazdy uklad sa zainstalowane roznicowki...
koniec tematu
Te wszystkie wymogi są odgórnie narzucone w Norwegii przez instytucje które pilnują by budować zgodnie ze sztuką! a nie byle jak !!!
UsuńKolejną rzeczą jest staranie się o odszkodowanie w razie jakichś problemów, wystarczy że brakuje dokumentu, lub coś jest zrobione niezgodnie z wytycznymi i ubezpieczyciel umywa ręce!
Od tworzenia instalacji elektrycznych w domu są fachowcy. Oczywiście wiele osób próbuje samodzielnie coś robić i naprawiać, ale musi to zostać odpowiednio połączone i przede wszystkim trzeba mieć dokumenty na to, że wszystkim zajęli się specjaliści.
OdpowiedzUsuńPolecam tego typu rozwiązanie do domów szkieletowych, nie jest to co prawda system skandynawski ale trzymanie peszla przez membranę wiatroszczelną też jest naprawdę solidne!
OdpowiedzUsuńhttps://astat.pl/produkt/automatyka-budynkowa-i-osprzet-elektroinstalacyjny/puszka-rozgalezna-typu-o-range-econ-64-glebokosc-62-mm-9264-22/
Tylko że brakuje solidnego mocowania do konstrukcji! A jeżeli montuje się puszkę po przykręceniu płyt gipsowych, to zapomnijmy o szczelności z paroizolacją
OdpowiedzUsuńA co jeśli prowadzi się peszle w przestrzeni instalacyjnej pomiędzy opóźniacz pary a płytą gk?
Usuńto wtedy jak najbardziej, nie ma ryzyka przerwania paroizolacji
UsuńInstalowane przewody elektryczne do domu drewnianego zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza, że mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Zastanawiam się jakie rozwiązania stosuje się na przykład w USA, gdzie większość domów jest budowanych w ten sposób.
OdpowiedzUsuńDzień dobry, u nas w domu niestety też jest sporo takich kwiatków i namawiam męża, żeby zrobił z tym w końcu porządek. Chyba sama zamówię odpowiednie akcesoria, może to go zmotywuje. Może mi Pan powiedzieć, czy hurtownia dlaelektrykow.pl jest godna zaufania?
OdpowiedzUsuńMamy założoną ilość ciepła do oddania - tyle, ile kocioł maksymalnie jest w stanie wyprodukować - i musimy ustalić taką powierzchnię instalacji grzewczej oraz temperaturę jej pracy, by instalacja była możliwa do wykonania oraz bezpieczna. W tym celu najlepiej zgłosić się do firmy Uponor.
OdpowiedzUsuńczy puszki podtynkowe będą dobretakie? nigdy nie zamawiałam przez internet tych produktów, więc wolę się upewnić :) jak wybrać dobry asortyment
OdpowiedzUsuńciekawy blog! będę tu zaglądać wraz z mężem :)
To są zwykłe puszki podtynkowe, nie najlepsze dla płyt gipsowych na stelażu !
UsuńBardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńA jak wygląda sytuacja z tablicą rozdzielczą? Czy montowana jest 'natynkowo' czy w konstrukcji ściany? Jeśli np. w konstrukcji ściany zewnętrznej, to czy nie robi się wtedy mostek? Pozdrawiam serdecznie! Dobra robota!
OdpowiedzUsuńZ tego co kojarzę, to w nowo budowanych domach główna rozdzielnia jest na zewnątrz przy granicy działki nie na budynku. Jeżeli chodzi o rozdzielnie wewnątrz, to mocujemy na ścianach, nie powinno wpuszczać się do konstrukcji , rozdzielnie się grzeją i muszą mieć gdzie oddać ciepło.
Usuń:)
OdpowiedzUsuńCzy już komuś udało się znaleźć poprawne puszki na polskiej ziemi?
OdpowiedzUsuńCzy może ktoś wysyła je z NO z opłatą i jest w stanie pomóc?
Czy komuś udało się znaleźć poprawke puszki na polskiej ziemi?
OdpowiedzUsuńA może ktoś jest w stanie pomóc i przesłać z NO?
Podpinam się pod pytanie. Jestem na etapie instalacji i intesywnie poszukuje akcesoriów. Znalazłem kilka miejsc gdzie można kupić coś takiego, ale np. tylko jeden rodzaj puszki, bądź tylko kable w peszlach. Wysłałem kilka zapytań i czekam na odpowiedź.
Usuńhttps://kabelwpeszlu.pl/pl/c/Produkty/13
https://sklep.tre-plate.pl/kategoria-produktu/pozostale/
Więc ogólnie - kiepsko. Zastanawiam się czy nie będzie mi dane zrobić przejazdu osobiście do Szwecji czy Norwegii po odpowiedni sprzęt. Problem w tym że jak dobrze pamiętam w Norwegii akcesoria sprzedawane są tylko firmom.
Czy ktoś wie jak po norwesku nazywają się te puszki i kable? I skąd można je zamówić do pl?
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńWitam puszki nazywają się veggboks, a kable to np, 16mm3g2,5
OdpowiedzUsuńco 16 mm oznacza przekroj peszla a reszta dotyczy przegodow
mozna to wpisac na stronie elektroimportoren.no
tam wszystko wyskoczy w przegladarce,
peszel to k-ror itd, itp.
Ciekawy i pomocny wpis
OdpowiedzUsuń