Przejdź do głównej zawartości

Instalacje elektryczne w domu drewnianym cz.1


Czy instalacja elektryczna w domu drewnianym różni się od instalacji w murowanym?

Sama instalacja nie różni się niczym specjalnym, ale jej wykonanie lub inaczej, jej montaż różni się bardzo!
Instalację dopasowujemy indywidualnie do każdego projektu i nieważna jest technologia budowy domu. Wpływ na nią mają wielkość domu, ilość urządzeń, mieszkańców i planowane zużycie prądu.

Informacja; Kable leżą w ziemi, a przewody są w ścianach!


Technologia budowy domu ma wpływ na sposób montażu instalacji, użyte materiały i koszty.
Prowadzenie instalacji w domu szkieletowym zmusza elektryka do układania przewodów w izolacji termicznej, która jest izolatorem, przez co oddanie ciepła jest ograniczone (inaczej to wygląda w ścianach murowanych, gdzie cała ściana jest Radiatorem i odbiera ciepło).

Elektromonter i projektant powinni zwrócić uwagę, by przewody i urządzenia nie były narażone na przegrzanie poprzez odpowiedni dobór obciążenia dla danego obwodu i dobranie zabezpieczeni, które uniemożliwiają przeciążenie danego obwodu.


Należy pamiętać, że jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest zwarcie instalacji elektrycznej lub przeciążenie co w konsekwencji prowadzi do zawarcia i zapłonu !

Zatrudnienie elektryka z odpowiednim doświadczeniem i znajomością zagadnień zapewni poprawnie wykonaną instalację. Stosowanie odpowiednich materiałów, najwyższej jakości przy inwestycji życia powinno być priorytetem!

W czasach powszechnego dostępu do internetu i otwartych granic warto pokosić się o zakup materiałów (puszki przewody etc.) w państwach, gdzie technologia jest bardziej popularna i dostępna! Fora zrzeszające ludzi, którzy budują domy szkieletowe, pozwalają też się zjednoczyć i zamówić większą ilość przy tych samych kosztach dostawy.

Niestety nadal zdarza się, że instalacje robią domorośli elektrycy, a kolega podbija odbiór, jest to niedopuszczalne!



https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie



Uziemienie budynku.


Uziemienie temat rzeka !

W nowo budowanym domu bez względu na technologie należy wykonać uziemienie! I nie chodzi wcale o instalację odgromową, ta jest wymagana w szczególnych wypadkach !! Proszę też nie sugerować się informacjami zawartymi w tak zwanych gotowych projektach, każdy powinien być zaprojektowany indywidualnie dla danej lokalizacji.

Przejdźmy zatem do sedna!
Uziemienie wykonane na etapie budowy fundamentu jest znikomym kosztem, przy tradycyjnych ławach fundamentowych to zbrojenie w ławie, jest elementem przewodzącym i wystarczy tylko dopilnować, aby zachowało ciągłość. Zbrojenie łączymy z bednarką, która prowadzi do rozdzielni (złącze wyrównawcze) i jeżeli istnieje taka potrzeba, na zewnątrz gdzie w przyszłości będą zwody od instalacji odgromowej.

W przypadku płyty fundamentowej należy zastosować uziom otokowy a wyprowadzenia jak wyżej. Ponieważ stosujemy różne rodzaje fundamentów, mamy także różne właściwości gruntowe, elektryk powinien wykonać odpowiednie pomiary, by zaprojektować uziemienie budynku. W razie konieczności wbija się sondy w głąb ziemi, aby uzyskać odpowiednią rezystancję!

A teraz powody, dla których takie uziemienie należy wykonać!

1. Nowe przyłącza energetyczne są wykonywane najczęściej w typie sieci TN-C, co oznacza, że nie posiada przewodu ochronnego, a jedynie przewód wspólny PEN i jest 4 przewodowa dla instalacji 3 fazowej. Norma mówi, o stosowaniu instalacji odbiorczej w obiektach typu TN-S 3 lub 5 przewodowej z przewodem ochronnym.
Aby taki warunek był spełniony, mając zasilanie od dostawcy do skrzynki licznikowej (energetyka, Tauron, Enea i etc.) w układzie TN-C (3 fazy i zero wspólne z ochroną), należy wykonać punkt rozdziału PEN, który rozdziela wspólny przewód neutralno-ochronny na przewody N i PE i punkt ten należy uziemić!
Ten obowiązek dostawcy Energi zrzucają na inwestora. Po takim rozgraniczeniu w domu mamy już układ sieci TN-C-S, oczywiście nie jest tak w każdym miejscu w Polsce i czasem rozdział PEN wykonuje energetyka w złączu i wtedy nie ma problemu.


2. Należy myśleć przyszłościowo !! np. instalacje fotowoltaiczne, montowane na dachu w przyszłości należy chronić przed uderzeniem piorunem, wtedy wykonuje się instalację odgromową. Najlepiej wykonać to na etapie budowy, otok lub uziemienie fundamentu nie kosztuje zbyt wiele, ale jak jest zrobione to łatwo je wykorzystać w przyszłości.

3. Gdy stosujemy listwę wyrównawczą, do której podpinamy ochronę urządzeń i wyposażenia, tak aby nie być narażonym na porażenia elektrostatyczne. Wszelkie rury i elementy przewodzące niebędące częścią instalacji elektrycznej, brodziki, wanny etc., możemy też stosować ochronniki zabezpieczające nasze obwody, przed przepięciami.

To tylko taki ogólnikowy zarys jak wspomniałem temat rzeka !

Czy można przystosować konstrukcję, tak by łatwo prowadzić w niej różne instalacje?


Tak, to jedna z zalet domów szkieletowych, mamy możliwość zrobienia rusztu instalacyjnego na ścianach zewnętrznych. Jest to prosty niedrogi sposób, by ułatwić pracę elektrykowi i zapewnić odpowiednią jakość prowadzonej instalacji. 
W ruszcie instalacyjnym swobodnie możemy prowadzić różne instalacje elektryczne, hydrauliczne, alarmowe, centralnego odkurzacza, można montować puszki i wzmocnienia. Puszki systemowe są dostosowane głębokością do takich rozwiązań. 
Zaletą jest także to, że nie dziurawimy paroizolacji, zachowujemy szczelność budynku na najwyższym poziomie. Ponieważ można taki ruszt zrobić poprzecznie do konstrukcji ściany zewnętrznej, po wypełnieniu izolacją likwidujemy częściowo mostki termiczne, jakie powstają w miejscu słupków to dodatkowa zaleta.

W domach szkieletowych Instalacje wykonujemy zgodnie z obowiązującymi normami w Polsce tzn., należy w miarę możliwości zachować strefy prowadzenia przewodów 


Zdarzają się miejsca, że przeciągamy przewody na zewnątrz, należy wtedy użyć specjalnych kołnierzy uszczelniających. Mają one za zadanie, uszczelnienie ściany przed wilgocią, a także wzmacniają wiatroizolację i paroizolację przed dalszym rozrywaniem.


Zapraszam na część 2  


Artykuł powstał przy współpracy : Jakub Kaczmarek  > Dziękuję!





Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe


Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego


Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna






Komentarze

  1. Bardzo dobrze zostało wszystko wyjaśnione. Dobry wpis!
    Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i teraz już wszystko wiadomo. Dobrze napisany poradnik!

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba sobie odpowiednio przemyśleć, a później sprawdzić cały projekt instalacji, aby wszystko było zgodnie z oczekiwaniami. Wielu osobom zależy na zastosowaniu nowoczesnych możliwości i jak najbardziej są one możliwe, ale pod warunkiem, że skorzysta się z dobrych fachowców, którzy będą potrafili to zastosować.

    OdpowiedzUsuń
  4. A na jakie ogrzewanie tu postawić? Macie jakieś konkretne propozycje? Ja na pewno chciałabym u siebie mieć w salonie elegancki kominek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzień dobry. Nas niebawem czeka modernizacja instalacji elektrycznej wraz z wymianą przewodów właśnie. Może mogliby Państwo polecić jakichś dobrych producentów? Byłoby to bardzo pomocne. Na razie braliśmy pod uwagę ofertę z https://www.asaj.pl/do-ukladnia-na-stale, ale nie jesteśmy jeszcze zdecydowani.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie przewody o izolacji 450/750V są odpowiednie do instalacji wewnętrznych. Trzeba pamiętać, że przez przepusty, pod wylewami, na drzewie należy stosować dodatkowe osłony z materiałów samogasnących

      Usuń
  6. Bardzo dobrze ujęte

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zadanie instalacji grzewczej jest pozornie proste: ma odbierać całe ciepło, jakie kocioł produkuje i rozprowadzać je do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Warto jednak postawić na sprawdzonego dostawcę, np Uponor.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  13. Coraz więcej ludzi decyduje się na domy drewniane, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób powinna być wykonana instalacja elektryczna w takim budownictwie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Odpowiednio wykonana instalacja elektryczna to podstawa

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  18. Wykonaniem takiej instalacji na pewno muszą zająć się fachowcy z doświadczeniem. Domy drewniane są bardziej narażone na szkody w wyniku zwarcia instalacji, trzeba w 100% takim zdarzeniom zapobiec.

    OdpowiedzUsuń
  19. Co do zasady działania nic się nie zmienia, jednak w drewnianym domu lepiej jest porządnie zabezpieczyć instalację przed zwarciami. Wszelkie podnoszenie temperatur nie jest pożądane. Może nawet lepiej by było wyeliminować jak najwięcej obwodów z zasilaniem, a wszelakie sterowanie opierać na automatyce domowej. Niższe napięcia i prądy to mniejszy problem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Czytane najczęściej

Przekrój ścian szkieletowych

Płyty OSB w domu szkieletowym. Dlaczego to błąd?

Montaż okien - dom szkieletowy